İsrail'in katliamına ses çıkaramayan Süleymancılara ait vakıf büyük tepki çekti

İşgalci İsrail'in Gazze'deki katliamına ses çıkartamayan Almanya'daki Süleymancılara ait İslam Kültür Merkezleri Birliği, barbarlığa tepki gösteren Almanya Müslümanlar Koordinasyon Kurulu'ndan çekildi.

ABONE OL
GİRİŞ 25.10.2023 12:07 GÜNCELLEME 25.10.2023 12:07 DÜNYA
İsrail'in katliamına ses çıkaramayan Süleymancılara ait vakıf büyük tepki çekti

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim sabahı "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmasının ardından, İsrail ve Gazze arasındaki çatışmalar şiddetlenerek sürüyor.

İsrail'in 18 gündür bombaladığı abluka altındaki Gazze Şeridi'nde hayatını kaybeden sivillerin sayısı 6 bine yaklaştı.

MÜSLÜMANLARI BİRLEŞTİREN KURULDAN ÇIKTILAR

İşgalci İsrail'in soykırıma varan katliamlarına küresel çapta her kesimden tepki sesi yükselirken, bazı gruplar ise sessizliğe bürünüyor.

Almanya'da faaliyet gösteren ve 'Sülemancı' olarak bilinen İslam Kültür Merkezleri Birliği (VİKZ), İsrail vahşeti karşısında 18 gündür hiçbir tepki duruşu sergilemedi.

İsrail'e tavır alamayan İslam Kültür Merkezleri Birliği , tepkisel duruşunu ise İslami oluşumlara yansıttı.

VİKZ'in, Gazze'deki insanlık dramına duyarsız kalmayan Almanya Müslümanlar Koordinasyon Kurulu’ndan (KRM) ayrıldığı öğrenildi.

Almanya’da Müslümanları federal düzeyde temsil eden Almanya Müslümanlar Koordinasyon Kurulu'nda; Diyanet İşleri Türk İslam Birliğii (DİTİB) İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) gibi kuruluşlar yer alıyor.

  • Merhum Süleyman Hilmi Tunahan Hocaefendi'nin yolundan gittiğini iddia eden ve kamuoyunda "Süleymancı" olarak nitelendirilen oluşumlar, geçmişten bu yana toplumsal hassasiyete duyarsız kalmakla eleştiriliyor. Milletin ve ümmetin durduğu yerde duramayan birçok 'Süleymancı' yapı, yurt dışında da aynı nötr tavrını sürdürüyor.


Almanya'da VİKS'in bünyesinde yaklaşık 300 ibadethane ve eğitim derneği bulunuyor.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR