G7 liderleri İtalya’da toplandı

G7 ülkelerinin liderleri Ukrayna'yı ve Orta Doğu'yu İtalya’nın güneyindeki Puglia bölgesinde bulunan Itria Vadisi’ndeki Borgo Egnazia Oteli’nde toplandı.

ABONE OL
GİRİŞ 13.06.2024 16:35 GÜNCELLEME 13.06.2024 16:35 DÜNYA
G7 liderleri İtalya’da toplandı

İtalya’nın ev sahipliğini yaptığı, 13-15 Haziran arasında düzenlenen G7 Liderler Zirvesi başladı.

7 ÜLKE KATILDI

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Japonya Başbakanı Fumiyo Kişida ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Itria Vadisi’ndeki Borgo Egnazia Oteli’nde bir araya geldi.

AVRUPA TEMSİLCİLERİ

Toplantıda ayrıca Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de bulunuyor.

KONU BAŞLIKLARI BELLİ

G7 programına göre liderler bugün Afrika, İklim Değişikliği ve Kalkınma, Orta Doğu ve Ukrayna oturumlarında fikir alışverişinde bulunacak. Yerel saatle 14.00’te Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin de toplantının yapıldığı otele geleceği aktarıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DA KATILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın İtalya’da dünya liderleriyle yüksek düzeyli zirve oturumuna katılacağı öngörülüyor.

KAYNAK : DHA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR