Kuzey Kore ve Japonya Moğolistan'da gizli görüşme yaptı iddiası

Güney Kore'nin JoongAng Daily gazetesinin haberinde, Kuzey Kore ve Japonya'dan yetkililerin, mayısta Moğolistan'da "gizli görüşme yaptığı" öne sürüldü.

ABONE OL
GİRİŞ 13.06.2024 14:38 GÜNCELLEME 13.06.2024 14:38 DÜNYA
Kuzey Kore ve Japonya Moğolistan'da gizli görüşme yaptı iddiası

Güney Kore'nin JoongAng Daily gazetesinin haberinde, Kuzey Kore ve Japonya'dan yetkililerin, mayısta Moğolistan'da "gizli görüşme yaptığı" öne sürüldü.

JoongAng Daily'nin ulaştığı, adı açıklanmayan kaynaklar, iki ülkeden yetkililerin mayısın ortasında Moğolistan'ın başkenti Ulanbator yakınlarında bir araya geldiğini ileri sürdü.

Kaynaklar, Kuzey Kore'den gelen delegasyonda Dış İstihbarat Servisi Genel Keşif Bürosundan temsilcilerin bulunduğunu, Japonya'dan da önde gelen bir politikacının gönderildiğini aktardı.

Öte yandan, kaynaklardan biri, iki ülke yetkililerinin geçen hafta Moğolistan'da tekrar bir araya gelmesinin beklendiğini fakat bu görüşmenin yapılıp yapılmadığının bilinmediğini belirtti.

JAPONYA YORUM YAPMADI

Japonya'da Kabine Başsekreteri Hayaşi Yoşimasa, yaptığı açıklamada, Güney Kore menşeli gazetenin haberinden bilgilerinin olduğunu ifade etti.

Hayaşi, "Kuzey Kore'ye çeşitli kanallardan ulaşmak için girişimlerde bulunduk ancak konunun doğası gereği herhangi bir yanıt vermekten kaçınacağız." dedi.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Mayıs 2023'teki açıklamasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile "doğrudan diplomasi ve yüksek müzakereler yoluyla" alıkonulan Japonlar sorununu çözüme kavuşturmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Kişida, geçen ayki açıklamasında, "alıkonulanların ana vatana derhal geri dönmesi" amacıyla iki ülke arasında zirve düzenlenmesi çabalarını yoğunlaştıracağını söylemişti.

Resmi Kyodo ajansı, 17 Japon'un Kuzey Kore tarafından alıkonulduğunu, halihazırda 5 kişinin geri gönderildiğini belirtiyor. Kuzey Kore ise 4 kişinin ülkeye hiç giriş yapmadığını, 8 kişinin ise hayatını kaybettiğini savunuyor.

Doğu Asya'da Japonya ile Kuzey Kore arasında diplomatik ilişki bulunmuyor.

KAYNAK : AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR