Türkiye koca bir ülkeyi yeniden ayağa kaldıracak

Somali halkı, geride kalan yıllarda şiddetli siyasi krizler, terör saldırıları, açlıkla boğuşurken her zaman yanlarında olan Türkiye'yi stratejik bir ortak olarak görüyor.

ABONE OL
GİRİŞ 01.01.2018 12:43 GÜNCELLEME 01.01.2018 22:16 Afrika
Türkiye koca bir ülkeyi yeniden ayağa kaldıracak
Türkiye koca bir ülkeyi yeniden ayağa kaldıracak

Somali halkı, geride kalan yıllarda şiddetli siyasi krizler, terör saldırıları, açlıkla boğuşurken her zaman yanlarında olan Türkiye'yi stratejik bir ortak olarak görüyor.

Somalililer, zor zamanlarında destek gördükleri Türkiye'nin yardımlarını unutmuyor. Uluslararası toplum, peş peşe siyasi ve insani krizler yaşayan Somali'de olanlara genel olarak ilgisiz kalırken Türkiye, yardım elini uzatmaktan hiç kaçınmadı.

Türkiye'den "hayır köprüsü"

Somali, 2011 yılında büyük bir açlık kriziyle karşı karşıya kaldı. Yağışların gecikmesi nedeniyle meydana gelen kıtlık ülkenin tüm bölgelerinde insani dramların yaşanmasına neden oldu. Somali'deki kıtlık nedeniyle, Arap ve diğer dünya ülkelerinin derin sessizliğinde 260 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Somali'nin bu trajedisi karşısında küresel ilgisizlik yaşanırken Türkiye, havadan bir "hayır köprüsü" inşa etti. Türkiye'nin bu iyilik girişimi, milyonlarca insanın ölümden kurtulmasına katkı sağladı.

Özellikle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde Somali'ye gerçekleştirdiği ziyaretten sonra yardımlar daha da arttı. Somalililer bundan dolayı 2011'i "Türk iyilik yılı" olarak isimlendirdi.

"Türkiye'nin insani girişimi milyonlarca Somaliliyi açlığın eşiğinden kurtardı"

Somali halkı Türkiye'nin yardımlarını şükranla anıyor.

Bu dönemde devreye Türkiye'nin girdiğini hatırlatan Tahir, "Türkiye'nin insani girişimi milyonlarca Somaliliyi açlığın eşiğinden kurtardı." ifadesini kullandı.

Somali halkı olarak Türkiye'nin desteğini her zaman yanlarında görmekten mutlu olduklarını belirten Tahir, "Türkiye, insani, ekonomik ve askeri krizleri aşmada, Somali halkı için bir emniyet supabı. Türkiye ve Somali arasındaki ilişkiler, İslami kardeşlik üzerine inşa edildi." diye konuştu.

Tahir, Erdoğan'ın 2011'deki tarihi ziyaretinin uluslararası toplumun dikkatinin Somali'ye çevrilmesine yardımcı olduğunu da vurgulayarak, "Bu ziyaret, Somali tarihinde her zaman önemli bir yere sahip olacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali'ye 3 ziyaret gerçekleştirdi. Son 20 yılda Türkiye'den başbakan düzeyindeki ilk ziyareti 2011'de gerçekleştiren Erdoğan, 2015'te ikinci, 2016'da da üçüncü Somali ziyaretini yaptı.

Hasan Şurya Efrah ise Somali'de faaliyet gösteren Türk insani yardım heyetlerinin, diğer ülkelerin tümünden fazla olduğuna işaret ederek, bunun Türkiye'nin Somali'deki insani duruma gösterdiği önemi yansıttığını söyledi.

Türkiye'nin yardımlarıyla Somali'deki insani krizin iyileşmeye başladığını ifade eden Efrah, Türk heyetlerinin, kuraklıktan kaçan sığınmacılara günlük yemek dağıtımı yapabilmek için çadırlar kurduğunu aktardı.

Efrah, Türkiye'nin rolünün insani yardım dağıtmakla sınırlı kalmadığına, başka projeleri de hayata geçirdiğine dikkati çekerek, "Türkiye, Somali'de Afrika Boynuzu'nun cerrahi işlemlerin de yapıldığı en modern hastanelerini açtı. Daha önce ameliyat olmak için insanlar yurt dışına çıkmak zorunda kalıyordu." dedi.

Ülkedeki ekonomik durum

Said, şunları söyledi:

"Türk şirketlerinin uluslararası Mogadişu Havalimanı ve limanını genişletmesi, çok sayıda Somalilinin istihdamına katkı sağladı. Ülkede işsizlik oranı yüzde 75'ten fazla. Bunun yanı sıra Türk Albayrak Şirketi'nin (Albayrak Grubu) Mogadişu Limanı'nda kullandığı teknikler, Somalili tüccarlar açısından ticari pazarların çeşitlenmesini ve onların Türk pazarına yönelmesini sağladı. Önceden tüccarlar sadece Çin pazarına ve Abu Dabi Limanı'na yöneliyordu."

Ülkedeki askeri durum

Türkiye'nin 30 Eylül 2017’de açtığı, Türk Askeri Eğitim Merkezi de on yıllardan bu yana kabile gruplaşması ve çatışmalarına sahne olan ülkede, ordunun yeniden yapılandırılması için Somali'ye bir umut ışığı niteliğinde görülüyor.

Türkiye’nin askeri eğitim merkeziyle ilgili ise Urabi, "(Eğitim merkezinin) İnşası, Somali ordusunun eğitilmesine ve ülkeyi terör tehdidinden kurtarmak için savaş yeteneklerinin geliştirilmesine izin verecek." dedi.

Ebubekir Ahmed de Sudan ordusunun onlarca yıldan beri askeri desteğe ihtiyacı olduğunu, bazı ülkeler askeri birlikleri birkaç ay eğitmekle yetinip başka hiçbir askeri teçhizat vermezken Türkiye'nin bu merkezi inşa etme girişiminde bulunduğuna dikkati çekti.

Ahmed, "Bu askeri merkez, Somali ordusunun Afrika Boynuzu’ndaki rolünü tekrar yerine getirmesine ve teröristleri Somali’nin tüm bölgelerinden kovmasına olanak tanıyacaktır." ifadelerini kullandı.

ETİKETLER

YORUMLAR 18 TÜMÜ
 • isimsizler 2 yıl önce Şikayet Et
  rabbim böyle liderleri başımızdan eksik etmesin yıllardır batının kuklası olmuştuk oyuncak gibi oynuyorlardı bizimle güçlü bir Türkiye var hamdolsun rabbim zalimlere fırsat vermesin inşallah
  Cevapla
 • H.B.V. 2 yıl önce Şikayet Et
  Haçlıların girdiği yerde Kan ve Gözyaşı eksik olmaz! ,Müslümanların Girdiği yerde mazlumların karnı doyar Huzur gelir.
  Cevapla
 • Güven 2 yıl önce Şikayet Et
  En azından bazıları gibi nankör değiller
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz Türk Milleti olarak afrikalı kardeşlerimize ayrı bir sevgi besleriz. Devletinizin afrkilılar için harcadığı her kuruş helal olsun...
  Cevapla
 • keamu 2 yıl önce Şikayet Et
  inşallah türkiyenin desteğiyle somali güçlü ve müreffeh bir ülke olacak ve bu işbirliği diğer ülkelere de örnek olacaktır.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR