Dini ölçütlere göre eş seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Evlenecek kişilerde aranması gereken özellikler neler? Peygamber Efendimiz (SAV) eş seçiminde hangi özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor? İslamda evliliğin amacı nedir? İşte evlilikle ilgili merak edilen soruların cevapları...

ABONE OL
GİRİŞ 10.08.2018 08:00 GÜNCELLEME 11.08.2018 08:32 Aile
Dini ölçütlere göre eş seçiminde nelere dikkat edilmeli?
Dini ölçütlere göre eş seçiminde nelere dikkat edilmeli?

İslam aleminde evliliğin temel amacı, iman dolu bir nesil yetiştirmek ve islam ümmetlerinin sayılarını arttırmaktır. Peygamber efendimiz (SAV)'de Müslüman kişilerin birbirleriyle neden evlenmeleri gerektiği konusunda, “Evlenin ve çoğalın! Çünkü ben (kıyâmet gününde) diğer ümmetlere karşı sizin (çokluğunuzla) iftihar edeceğim!” (108) buyurmaktadır.

Peygamber efendimiz (SAV) gözü haramdan korumak, namuslu ve şerefli bir hayat yaşamak için evliliğin en iyi yol olduğunu belirterek, eş seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bazı önemli tavsiyeler veriyor.

Ebû Hüreyre’den rivayet edilenlere, Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyuruyor: “Kadın dört sebepten biri için alınır: Malı, soyu, güzelliği ve dindarlığı. Sen (diğerlerini geç), dindar olanı seç. (Aksi halde) sıkıntıya düşersin.” (Buhârî, Nikâh 15, Müslim, Radâ 53) 

Bu hadis-i şeriften de anlaşılabileceği gibi, evlenmeyi düşünen kişilerin, eş adaylarını seçerken öncelikle dindarlığı ve ahlak güzelliğini esas almalarına vurgu yapılmaktadır. Aksi takdirde mutsuz ve sağlıksız bir evlilik için adım atılabileceğine dikkat çekilmektedir.

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • Mahmut Akar 2 yıl önce Şikayet Et
    Çokluk değil, nitelikli müslüman yetiştirmek hedef olmalıdır.
    Cevapla
  • Burak 2 yıl önce Şikayet Et
    Kim kimin dinine bakıyor ki. Hacısı hocası hepsi görüşmeye gelen aday "Tamirciyim" dese görelim bakalım veriyorlar mı kızını? Geçin bu işleri. Paran varsa dindarsın yoksa kafirsin..
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR