31 Mart 2020, 14:39

Hindistan'ın en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradesh'de başka bölgelerden gelen işçiler, kent merkezinde toplatılarak tazyikli su ile dezenfekte edildi. Tepki çeken o anlar kameralara yansıdı.

Hindistan'ın Uttar Pradesh eyaletinde, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında göçmen işçiler, üzerine içinde dezenfektanın olduğu tazyikli su sıkılırken görüntülendi. Hindistan hükümetinin uyguladığı dezenfeksiyon yöntemi, ülke içinde tepkilere neden oldu.

 

Tazyikli suyla uygulanan dezenfeksiyon yöntemi, kameralar tarafından da saniye saniye kaydedildi. Söz konusu görüntülerde koruyucu giysiler giymiş üç kişi, yerde oturan bir grup Hintli işçiye doğrudan tazyikli su sıkıyor.

"VİRÜS TAŞIYICISI OLMASINI İSTEMİYORUZ"

 

Ülkede koronavirüs operasyonlarından sorumlu üst düzey bir görevli olan Ashok Gautam, yaptığı açıklamada "Onları dezenfekte edilen grubun bir parçası olarak buraya püskürttük, virüs için taşıyıcı olmalarını istemiyoruz" dedi.

"DEZENFEKTANIN ZARARI YOK"

Tüm sınırların kapatıldığını söyleyen yetkili, "Kullanılan dezenfektan ağartma tozundan yapılmış bir çözeltidir ve insan vücuduna bir zararı yoktur. Fakat yine de böyle bir olay bir daha yaşanmayacak" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü verileri ise vücudunda virüs bulunan birinin, cildine sıkılan dezenfektanın virüsten kurtulmak için herhangi bir etkisi bulunmadığını gösteriyor.