Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde 2 adet SİHA bulunduğunu açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 17.11.2017 13:47 GÜNCELLEME 17.11.2017 14:12 GÜNCEL
Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı

Haber7.com

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Envanterde olan ve alınması planlanan araçlar hakkında açıklama yaptı.

Bakan Soylu, "Jandarma genel komutanlığımız bünyesinde Aralık 2016 öncesinde hiç insansız hava aracı ve insanlı keşif uçağımız yokken, şu anda 3 İnsanlı Keşif Uçağı (İKU), 4 İnsansız Hava Aracı (İHA), 4 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) alımı yapılmış, 2 İKU ve 36 SİHA'nın da alımı planlanmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğümüz bünyesinde de 2 İKU, 9 İHA, 2 SİHA alimi yapılmış olup, 2 İKU, 9 İHA, 3 SİHA alımı planlanmıştır. Bir taraftan terörle mücadelede, bir taraftan göçle mücadelede ve özellikle uyuşturucuyla mücadelede hava açısından elde ettiğimiz üstünlüğü devam ettirme gayretimiz sürekli politikalarımızın ana önceliği haline gelmiştir. Ayrıca daha önce hiç hava aracı olmayan Sahil Güvenlik Komutanlığımıza da 1 İKU, 6 İHA alımı planlanmıştır. Bunların yanısıra 2017 Ekim ayı itibarıyla bin 161 mini İHA drone mevcuttur ve 450 adet daha alım yapılacaktır" dedi.

DÜNYADA İLK VE TEK

Bakan Soylu'nun Emniyet Genel Müdürlüğünün envanterinde 2 adet SİHA bulunduğunu açıklaması sonrası Savunma Sanayii Araştırması Turan Oğuz Türkiye'nin taktik ve üzeri sınıfta Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) kullanan dünyanın ilk ve tek polis teşkilatı olduğunu bilgisini paylaştı.

KAYNAK : Haber7