Muhalefet lideri gizlice söyledi: O bir diktatör!

Fransa'da ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti'nin (LR) lideri Laurent Wauquiez'in, 'kayıt altına alınmaması ve paylaşılmaması' şartıyla yaptığı konuşmada 'Bugün Fransa diktatörlükle yönetiliyor, güçler dengesi asla söz konusu değil' ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.

ABONE OL
GİRİŞ 20.02.2018 00:55 GÜNCELLEME 20.02.2018 00:56 Avrupa
Muhalefet lideri gizlice söyledi: O bir diktatör!
Muhalefet lideri gizlice söyledi: O bir diktatör!

Wauquiez'in, ülkenin Lyon kentinde bulunan İşletme Okulu'nda (EM) öğrencilere "kayıt altına alınmaması ve paylaşılmaması şartıyla" verdiği derste kullandığı ifadelerin gizli kaydı TMC kanalında yayınlandı.

YÜRÜYÜŞ HAREKETİNDEKİLER 'KUKLA'

 

Buna göre, ilk bölümü cuma günü yayınlanan ve Fransa hakkında dile getirdiği iddialar nedeniyle büyük tepki çeken konuşmanın ikinci bölümünde Wauquiez, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un tüm güçleri elinde topladığına işaret ederek, "Bugün Fransa diktatörlükle yönetiliyor, güçler dengesi asla söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Fransa'da meclis üyelerinin Macron ve temsil ettiği çevreler karşısında söz hakkının olmadığını kaydeden Wauquiez, iktidardaki Yürüyüş Hareketi (LREM) mensuplarının da birer kukla olduğunu iddia etti.

"KONUŞACAĞIM KONULAR BURADA KALACAK"

Öğrencilere "burada konuşacağım konular dört duvar arasında kalacak" sözleriyle uyarıda bulunan Wauquiez'in daha sonra, bir siyasetçinin söylediği her sözün, daha sonra aleyhinde kullanılabilme olasılığından bahsettiği de kayıt altına alındı.

FILLON'UN ÇÖKÜŞÜ

Kayıtların cuma günü yayınlanan ilk bölümünde Wauquiez, Cumhurbaşkanı Macron'un, özel bir ekip kurarak cumhurbaşkanı seçim sürecinde sağın adayı François Fillon'un önce aday olarak seçilmesini sağladığını, daha sonra da siyaseten çöküntüye uğramasına neden olduğunu iddia etmişti.

Fransa'nın güvenlik kaygılarına da değinen Wauquiez, ülkenin üç veya 4 yıl içinde çok kötü ve çok ağır bir sürece gireceğini ve yıkıntılar yaşayacağını öne sürmüştü. Wauquiez, aynı toplantıda eski Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin de Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde tüm bakanların telefonlarını dinlemeye aldığını belirtmişti.

YORUMLAR 4
 • bekir cizmeci 4 yıl önce Şikayet Et
  Kendi dedigi,istedigi olmayan herkes bastiriyor diktatoru..Diktator!... valla kodumu oturtur.Kelime agizdan kolayca cikiyor ama manasini dusunmuyorlar.Macron secimle gelmedi mi kardesim?Daha ne konusuyorsun?....Bizde de var bir suru dubuk.Boyle bilmeden ulu orta konusan..
  Cevapla
 • orhan 4 yıl önce Şikayet Et
  bizimkiler ulu orta konuşuyor yazıklar olsun
  Cevapla
 • murad tokus 4 yıl önce Şikayet Et
  iyikide adam kayit altina alinmama sartiyla konusmus afrikada bile haber olmistur
  Cevapla
 • ahmet 4 yıl önce Şikayet Et
  burdaki muhalefet de aynısını söylüyor..
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR