NATO'dan flaş Türkiye açıklaması

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almasının ulusal bir karar olduğunu belirten Stoltenberg, “Ama Türkiye aynı zamanda İtalyan-Fransız konsorsiyumu EUROSAM ile mutabakat muhtırası imzaladı.

ABONE OL
GİRİŞ 22.02.2018 08:02 GÜNCELLEME 22.02.2018 08:02 Avrupa
NATO'dan flaş Türkiye açıklaması
NATO'dan flaş Türkiye açıklaması

Ankara’nın Rusya ile S-400 füze savunma sistemi anlaşması imzalamasının Türkiye-ABD ilişkileri üzerindeki yansımaları devam ederken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den ılımlı bir yaklaşım geldi. Türkiye’nin hava savunması konusunda Avrupalı üreticilerle de mutabakat muhtırası imzaladığını anımsatan Stoltenberg, nihai anlaşmaya varılması halinde sorun kalmayacağı mesajını verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, aralarında Gazete Habertürk muhabiri Murat Gürgen’in de olduğu gazetecileri NATO’nun Brüksel’deki ana karargâhında ağırladı. Programda basın mensuplarına ittifak üyesi ülkelerin savunma harcamalarını artırmalarının önemi vurgulandı. Basın mensuplarıyla görüşen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e “Rusya’dan füze savunma sistemi alması Türkiye’yi NATO’dan uzaklaştırıyor mu?” sorusu yöneltildi. Stoltenberg şu mesajları verdi:

 

TÜRKİYE ÇOK DEĞERLİ

Türkiye çok değerli bir müttefikimiz. NATO’ya birçok farklı yollarla katkı sağlıyor. Coğrafi konumu, Irak ve Suriye’ye sınırı bulunması bakımından DEAŞ ile mücadelede kilit konumda olması, aynı zamanda Karadeniz’e kıyısı olması Türkiye’yi NATO için önemli hale getiriyor.

HARCAMA ARTACAK

Galler zirvesinde, ittifak ülkelerinin 2024 yılına kadar, savunma harcamalarını gayri safi milli hasılalarının (GSMH) yüzde 2’si düzeyine yükseltmeleri kararı alındı. Bu doğrultuda Türkiye savunma harcamalarını artırıyor ve NATO yük paylaşımına katkısını artırmaya devam ederek yüzde 2 seviyesini yakalayacağını ilan etti. (Türkiye’nin 2017 yılı savunma harcamalarının GSMH’ye oranı yüzde 1.52)

S-400 ALIMI: Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alma kararı ulusal bir karar. NATO için önemli olan NATO hava savunma sistemine entegre olup olmayacağı. Bununla ilgili bir talep söz konusu değil. Bunun zor bir konu olduğunu belirtmem lazım. Ama Türkiye aynı zamanda Avrupa hava savunma sistemini geliştirip üreten İtalyan-Fransız konsorsiyumu EUROSAM ile mutabakat muhtırası imzaladı. Türkiye NATO müttefiklerinden hava savunma sistemi alımı konusunda anlaşmaya varırsa bundan tabii ki memnuniyet duyarız.

‘DESTEK VERİYORUZ’

NATO’nun şu anda Türkiye’nin hava savunmasını güçlendirdiğini belirten Stoltenberg, şu bilgileri verdi: “Adana’ya Patriot bataryaları yerleştirildi. Türkiye’de SAMP-T bataryalarımız da bulunuyor. Avrupa hava savunma şemsiyesi çerçevesinde Türkiye’de (Malatya-Kürecik) radar üssü kuruldu. Romanya’ya füze önleyici sistemler yerleştirildi. Füze savunması yeteneğine sahip 4 adet AEGIS gemisi İspanya’da konuşlandırıldı. Polonya’da yeni bir hava savunma üssü kuruluyor.”

Sistemin konuşlandırıldığı noktaların seçiminin Rusya’ya yakın olmasına bakılarak değil, Avrupa-Atlantik bölgesine yönelik tehditlerin bertaraf edilmesini sağlayacak coğrafi koşullara göre yapıldığını kaydeden Stoltenberg “NATO sadece güneyde ya da doğuda değil, 360 derece açıyla güvenlik sağlamayı hedefliyor. Kuzey Kore’nin nükleer silahlanması tüm ülkeleri tehdit ediyor. Nükleer silahları müttefiklerin tamamına erişebilecek kapasitede” dedi.

YORUMLAR 26 TÜMÜ
 • TALHA 4 yıl önce Şikayet Et
  bozuk plak gibi tekrar edip durun,başkada icraat yok,hainler sizi
  Cevapla
 • Yörük 4 yıl önce Şikayet Et
  Senin NATO nuda senide tövbe tövbe Defol git isine bak
  Cevapla
 • Alican 4 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye haçlı serumu ile ölmeyecek kadar yaşamaya devam etsin.haçlıların ürettiği hiç bir mamulü üretmesin ve haçlıdan başka hiç bir ülkeden araç gereç silah vs almasın..Türkiye sınırları dışına bizsiz asla çıkmasın..İşte elli yıllık nato geçmişimiz bu..Belçikadan avusturyadan beylik tabancası ithal eden koskoca bir medeniyet..Reis sizinde ağzınızın payını verecek az kaldı..Şu teröristleri bir halledelim..
  Cevapla
 • yıldırım 4 yıl önce Şikayet Et
  bunlar bu lafı ezberlemiş türkiye çok değerli?başka icraat yok?
  Cevapla
 • Mardinli 4 yıl önce Şikayet Et
  Şu natonun hiç dönem başkanlığı neden türkiyeye gelmiyor genel sekreter neden bizden olmuyor acaba yönetici yok bizden yüksek noktalarda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR