Bol ödüllü bir belgesel: Çiçek köprüsü

Yönetmenliğini Thomas Ciulei’nin yaptığı “Çiçek Köprüsü / The Flower Bridge” belgeseli Moldova Cumhuriyeti’nde yaşayan, eşinin çalışmak için uzaklara gitmesi ile bir babanın üç çocuğunu yetiştirmeye çalışmasını anlatan çarpıcı bir yapıt.

ABONE OL
GİRİŞ 20.12.2010 15:34 GÜNCELLEME 20.12.2010 15:34 Belgesel
Bol ödüllü bir belgesel: Çiçek köprüsü
Bol ödüllü bir belgesel: Çiçek köprüsü

Belgesel, Moldova Cumhuriyetinde nüfusun yarısının aynı kaderi paylaştığı dramı tek bir ailenin üzerine odaklanarak anlatıyor. Ekonomik sıkıntılar yaşayan ve alternatif bir çıkış yolu olmadığı için eşlerini başka ülkelere çalışmaya gönderen ailelerin, geride kalanların boşluklarını doldurma ve ayakta kalma çabasını yalın ama etkileyici bir şekilde gözler önüne seriyor.

Bir babanın onurlu bir şekilde çocuklarını yetiştirme çabasının insanı derinden etkilediği Çiçek Köprüsü belgeseli Ocak ve Nisan 2007 arasında çekilmiş. Yönetmen Ciulei’ nin özgün bir yaklaşımla aktardığı belgesel son dönem Romanya sinemasında yaşanan sıçramanın belgesel alanındaki boyutunun başarılı bir örneği. Uluslar arası festivallerden bugüne kadar yirmiden fazla ödül toplayan belgesel, “24 Belgesel Kuşağı”nda iki bölüm halinde ekranlara gelecek.

I.Bölümün Konusu:

Costica Ahir Moldova Cumhuriyeti Acui köyünde oğlu Alexie ve iki kızı Maria ve Alexandra ile yaşayan bir çiftçidir. Borçlarını ödemek, evlerini tamir ettirebilmek ve çocuklarının öğrenim masraflarını karşılayabilmek için karısı üç buçuk yıl önce iş bulup çalışmak için İtalya’ya gitmiştir.

Costica tüm zorluklara rağmen büyük bir sabırla çocuklarını annelerinin yokluğunu aratmadan onurlu bir şekilde yetiştirmeye çalışmaktadır. Hastalıklarında bakarak, derslerine yardım ederek, saçlarını keserek ve kitap okuyarak onlara hem annelik hem de babalık yapar. Yaşamı her yönü ile paylaşan bu aile sabırla annelerinin dönüşü beklemektedirler.

Filmin Künyesi:

Orijinal adı: The Flower Bridge

Türkçe adı: Çiçek Köprüsü

Yönetmen: Thomas Ciulei

Senaryo: Thomas Ciulei

Yapım Yılı: 2008

Tür: Belgesel

Süresi: 43 dakika

Dil: Romence

Yapım: Almanya, Romanya

Ödüller:

Prix des Bibliotheques, Cinema du Reel, Paris, 2008

Mention, Le prix des Jeunes, Cinema du Reel, Paris, 2008

Main Prize "Remembrance and Future", GoEast Film Fest, Wiesbaden, 2008

Award in remembrance of Reinhard Kämpf, GoEast Film Fest., Wiesbaden, 2008

Main Prize, Mediawave Festival, Györ, Hungary, 2008

Best Film on Labor Migration, Cronograf, Moldova, 2008

Prize in recognition to best reflect the Human Rights thematic”, Cronograf, Moldova, 2008

Best Romanian Feature Film, Transilvania Int. Film Fest., Cluj, Romania, 2008

KAYNAK : Haber7

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR