Temel Karamollaoğlu kimdir ve nerelidir? Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu asıl mesleği

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından sosyal medyada gündem oldu. son günlerde ismi sıkça zikredilen Temel Karamollaoğlu aslen nerelidir ve kaç yaşındadır? Temel Karamollaoğlu'nun asıl mesleği nedir? İşte Temel Karamollaoğlu hayatı ve biyografisi...

ABONE OL
GİRİŞ 27.03.2022 13:40 GÜNCELLEME 27.03.2022 13:40 BİYOGRAFİ
Temel Karamollaoğlu kimdir ve nerelidir? Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu asıl mesleği
Temel Karamollaoğlu kimdir ve nerelidir? Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu asıl mesleği

Temel Karamolloğlu, 7 Haziran 1941'de Kahramanmaraş'ta dünyaya geldi. Aslen Sivas, Gürünlü'dür. Annesinin adı Münire, babasının adı Üzeyir'dir. 

Babası öğretmen olduğu için farklı şehirlerde ikamet eden Temel Karamolloğlu, ilk, orta ve orta öğreniminin ardından İngiltere'ye gitti. Eğitimi için gittiği İngiltere'de Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Tekstil Teknoloji Bölümünü tamamladı. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans yaptı. 

Yüksek öğrenimini bitiren Temel Karamolloğlu, ülkesine dönüş yaptı. Sümerbank'ta mühendis olarak görev yaptı. Bir kaç yıl burada devam ettikten sonra Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) göreve başladı. Yaklaşık 5 yıl buradaki işini sürdürdü. 

Daha sonraki yıllarda özel sektörde de iş tecrübesini kazanan Temel Karamolloğlu,1975'te Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü'ne atandı.

Fatih Erbakan kimdir ve kaç yaşında? Fatih Erbakan koronavirüs oldu! Fatih Erbakan kimdir ve kaç yaşında? Fatih Erbakan koronavirüs oldu!

TEMEL KARAMOLLAOĞLU SİYASİ HAYATI

Necmettin Erbakan genel başkanlığındaki Milli Selamet Partisi'nde aktif olarak rol aldı. 1977'de Milli Selamet Partisi Sivas Milletvekili adayı oldu. Seçimde istediği oyu alan Temel Karamolloğlu, TBMM'de koltuğunda oturdu. 

O dönem içinde KİT Komisyonu üyeliği yaptı. Ayrıca, partisinin genel kurul üyesi oldu. 

80 DARBESİ VE SONRASINDA TEMEL KARAMOLLAOĞLU

1980 askeri darbesinin ardından siyasetten uzak kaldı. Bu dönem içinde özel müşavir olarak çalıştı ve bir firmada yönetici pozisyonunda çalıştı. 1987 referandumuna dek siyasetten uzak kalan Temel Karamolloğlu, yeniden siyasete döndü. 

Bu kez yine Necmettin Erbakan başkanlığı çatısı altından kurulan Refah Partisi'nde aktif olarak çalışmaya başladı. 1989'da Refah Partisi'nden seçilerek Sivas Belediye Başkanı oldu. 2 dönem boyunca Sivas'ta Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü. 

1995'te bu kez yeniden Refah Partisi'nde Sivas Milletvekili olarak meclisteki yerini aldı. Bu dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Üyeliği ve partisinin grup başkan vekilliğini de yaptı. 

Bağlı bulunduğu Refah Partisi'nin kapatılması sonrasında aynı kadro ile kurdukları Fazilet Partisi'nde boy gösterdi. 1999'da yeniden Sivas Milletvekili olarak göreve geldi. 

TEMEL KARAMOLLAOĞLU SAADET PARTİSİ'NDE

Fazilet Partisinin kapatılma karının akabinde Milli Görüş Camiası bu kez de Saadet Partisi çatısı altında birleşti. Burada da aktif olarak rol üstlenen Temel Karamolloğlu, 2000'de Saadet Partisi genel idare kurulu üyesi oldu. Bir dönem de, Saadet Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 

Temel Karamolloğlu, 2016'da Saadet Partisi Genel Başkanı oldu. Bu görevine hala devam etmektedir. 

TEMEL KARAMOLLAOĞLU CUMHURBAŞKANI ADAYI OLDU

2018'de Cumhurbaşkanı Adayı olarak seçimlere giren Temel Karamolloğlu, istediği oyu alamadı Türkiye genelinde % 0.89 oy alan Temel Karamolloğlu seçimden mağlubiyet ile ayrıldı. 

TEMEL KARAMOLLAOĞLU EŞİ

Temel Karamolloğlu, 1965'te İngiliz asıllı Ayşe Yasemin Hanım ile dünya evine girdi. Bu evliliğinde 5 çocuk sahibi oldu. 

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • Burjuva Devrimci 4 ay önce Şikayet Et
  Karamollaoğlu samimi Erbakancı olsaydı millet onu baş tacı ederdi..Bu kadar insanı aptal gözüyle mi görüyorlar..? Demek ki güven verememiş..Temel bunu sorgulasın bu millet neden bana güvenmiyor diye.. Cevabı orda işte..
  Cevapla
 • ABDULLAH DEMİRDAĞ 4 ay önce Şikayet Et
  milli görüşçü demek oyun kurmak demektir ülkemiz üzerine içte ve dışta oynanan oyunu bozan bilge başkan yolunda bahtinda bağrında açık olsun
  Cevapla
 • Gurbetci 4 ay önce Şikayet Et
  Adam simdi iftirayi Rahmetli Erbakana atiyor yaziklar olsun sana Erbakan sag olsaydi CHP li olurmus Biz avrupada kirksene size emek verdik mill görüs milli üretim simdi sende karsi cikiyorsun kime hizmet ediyorsun hakimiz sana helal etmiyoruz
  Cevapla
 • Sait 4 ay önce Şikayet Et
  Millet bunda bir kurulsa iyi olur tehlikeli bir adam
  Cevapla
 • Nevin Can 4 ay önce Şikayet Et
  yıllarca milli görüş içerisinde kendini saklamayı başarmış olsa da son dönemlerde rengini belli etti. Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır işte..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR