İran'dan Türkiye açıklaması: Gitmeyin

Türkiye'yle ilişkiler konusunda açıklamalarda bulunan İran Meclis Başkanı Laricani, güvenlik şartlarını bahane ederek vatandaşlarına 'Türkiye'ye gitmeyin' çağrısı yaptı.

ABONE OL
GİRİŞ 13.03.2017 19:57 GÜNCELLEME 13.03.2017 19:57 Dış Politika
İran'dan Türkiye açıklaması: Gitmeyin
İran'dan Türkiye açıklaması: Gitmeyin

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Ankara’dan son zamanlara İran’a yönelik yapılan bazı açıklamaların komşuluk ilişkilerine yakışmadığını ileri sürerek, “Türkiye’den kullandığı söylemlerde titiz olmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu ve vatandaşlarına, 'Türkiye'ye gitmeyin' çağrısı yaptı.

Düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Laricani, Ankara’dan yapılan eleştirel açıklamalar konusunda İran’ın “ soğukkanlı davrandığını” söyledi.

"TÜRKİYE'NİN İRAN'LA İLGİLİ TUTUMUNDA TİTİZ DAVRANMASINI BEKLİYORUZ"

Laricani, “Son zamanlarda Ankara’dan yapılan bazı açıklamalar komşuluk ilişkilerine yakışmıyor. Türkiye’den İran’la ilgili tutumu ve kullandığı söylemler konusunda titiz olmasını bekliyoruz. İran bu konuda soğukkanlı davranıyor” diye konuştu.

"GEREKLİ OLMADIKÇA TÜRKİYE'YE GİTMEYİN" UYARISI

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’ye seyahat edilmemesi için yapılan uyarıyı da değerlendiren Laricani, “Kendi halkımızın can güvenliği korumak ve dikkatli olmaları için uyarılar yapmak zorundayız” diye konuştu.

“Türkiye’nin bazı yerlerinde kaygı verici eylemlerin olduğunu” öne süren Laricani, “Bu ülkedeki terör sorunlarının azalmasını ve şartların normale dönmesini umut ederiz” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı ve bazı milletvekilleri, son günlerde yaptıkları açıklamalarla, ülkedeki 14 günlük Nevruz tatilleri kapsamında gerekli olmadığı sürece Türkiye’ye seyahat edilmemesi çağrısında bulundu.

Tahran yönetimi buna gerekçe olarak Türkiye’deki güvenlik koşulları ve yurttaşlarına yönelik Türkiye’de uygulanan kötü muameleyi gösteriyor.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 51 TÜMÜ
 • Dulqarnein 3 yıl önce Şikayet Et
  PKK elemanlarina mesaj... turistlere degil... turizm sadece bahane
  Cevapla
 • Nilgün 3 yıl önce Şikayet Et
  Acem be zaman iyiliğimizi düşuünmüs ki simdi düşünsün tarihinde müslüman olmaya bi ülkeyle savaşmışmi acem işte
  Cevapla
 • EveeeeeeT 3 yıl önce Şikayet Et
  bütün dünya türkiyenin ne kadar vicdan sahibi olduğunu biliyor iranda diğer dünya ülkelerinde yaşıyan insanlar kendi lider bozuntularını kaale bile almıyor bunlar gitmeyin dedikçe akın akın akın akın türkiyeye geliyorlar çatlayın patlayın bu kadar insan gelmese üçüncü havalimanına gerek olurmuydu
  Cevapla
 • malkoç35 3 yıl önce Şikayet Et
  senin sözünü kim dinler be berdüş la hiç
  Cevapla
 • Reis44 3 yıl önce Şikayet Et
  Anlaşılan o ki iran da haçlı ittifakına katılmış.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR