Çay içmek kilo aldırır mı? Yemekten sonra çayı şekerli içerseniz...

Doğu Karadeniz'in Rize ilinde yetişen milli içeceğimiz olan siyah çay, ülkemizde en çok sevilen ve tüketilen içeceklerden biridir. Kahvaltıda ya da yemekten sonra içeceğiniz siyah çayın kilo yapıp yapmadığını tüm ayrıntılarıyla sizler için araştırdık. Peki siyah çay kaç kalori, siyah çay kilo aldırır mı? Diyet yapanlar siyah çay içebilir mi? Çay tüketimi diyet bozar mı? Şekerli çay kilo almaya neden olur mu? Çayda şeker alışkanlığını bırakmak için ne yapmalıyız? İşte diyette çay tüketimi...

ABONE OL
GİRİŞ 17.06.2019 08:05 GÜNCELLEME 22.06.2019 13:41 Diyet
Çay içmek kilo aldırır mı? Yemekten sonra çayı şekerli içerseniz...
Çay içmek kilo aldırır mı? Yemekten sonra çayı şekerli içerseniz...

Ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen içecek olan siyah çay, sofraların olmazsa olmazıdır. Güne çaysız başlayamayan bağımlı kişilerin çay içtikleri zaman kendilerini gün boyu enerjik hissetmeleri, çayın ne kadar sevildiğinin bir örneğidir. Sabah kahvaltılarında, 5 çayında ya da akşam yemeği sonrasında tüketilen çay, sallama ya da demleme olarak iki türlü yapılmaktadır. Orijinal çay tiryakisi olan kişiler, sallama yerine demleme yöntemini tercih ederek çay içmekten daha büyük lezzet alırlar. Çay bu kadar sık tüketilirken, akla gelecek ilk sorulardan bir tanesi de çayın kilo yapıp yapmadığıdır. Formunu koruyup kilo almamaya dikkat eden kadınların tükettikleri bitki çaylar, zayıflamaya yardımcı olurken günlük olarak tüketilen siyah çayın içilip içilmemesi gerektiğini bilmek önemlidir. Peki siyah çay kilo aldırır mı? 1 bardak çay kaç kalori? Çaya şeker atmak diyet bozar mı? İşte çay tüketiminin kiloya etkisi...

ÇAY BAĞIMLILARI DİKKAT! SİYAH ÇAY İÇMEK KİLO ALDIRIYOR MU?

çay içmek kilo aldırır mı?

HANGİ BİTKİ ÇAYLARI KİLO VERDİRİR? ZAYIFLATAN BİTKİ ÇAYLARI LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

Hiçbir içecek tek başına kilo verdirmediği gibi siyah çayı içmek de yalnız başına ne kilo aldırır ne de verdirir. Ancak her şeyde olduğu gibi çayında fazlası kilo alımına sebep olabilmektedir. Bir bardak siyah çayın kcal değeri toplamda 2'ye eşittir. Eğer sıvı içecekseniz bol kalorili içecekler yerine oldukça düşük kalorili olan siyah çayı şekersiz bir şekilde içebilirsiniz. Günlük beslenme listenize ekleyebileceğiniz bir bardak siyah çay, diyetinizi bozdurmaz iken kilo vermeye yardımcı olduğu etkisi bulunmamaktadır. Prof. İbrahim Saraçoğlu'nun yaptığı açıklamalara göre, günde 200 ml ile 4-5 dakikalık demlenmiş olan siyah çayın vücuda olumlu etkileri oldukça fazladır. Yemek yedikten sonra içine şeker atmadan içeceğiniz birkaç bardak siyah çay, kilo alımına neden olmayacak aynı zamanda sindirime yardımcı olacaktır.

SİYAH ÇAYIN DİĞER YARARLARI NELER?

şekerli çay kilo yapar mı?

ENDER SARAÇ'TAN ZAYIFLATAN ÇAY TARİFİ İÇİN TIKLAYIN

Metabolizma hızlandırıcı etkili sıvılardan biri olan siyah çay, içerisindeki bazı maddeler ile vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olur. Vücudu zararlı toksinlerden arındırarak temiz ve sağlıklı bir bedene sahip olmayı sağlayan siyah çay, günlük hayatta tüketilmesi gereken içeceklerdendir.

Enerji seviyesinin yukarı çıkıp yağların kilo olarak değil de eritmesine yardımcı olan siyah çay, kan şekeri dengesizliğini sonlandırarak açlık hissettirmeye engel olur. Her gün belirli miktar ve aralıklarda içilen siyah çay direkt olarak zayıflatmasa da iştah kapattığı için dolaylı yoldan yeme isteğini durdurur.

Siyah çayın bu kadar faydalarından bahsetmişken şuna da değinmekte fayda var ki elbette yeşil çay siyah çaya göre diyet için daha avantajlı bir içecektir. Kilo vermek isteyenler yeşil çaya ağırlık vermelidir.

ŞEKERLİ ÇAY KİLO ALDIRIR MI? ÇAYI KURU ÜZÜMLE İÇERSENİZ...

siyah kaç kalori? Siyah çay kilo aldırır mı?

KAHVALTIDA POĞAÇA YA DA SİMİT YEMEK KİLO YAPAR MI? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Çayı şekerli içmeye alışmış kimselerin şekeri bırakması imkansız denecek kadar zor bir durumdur. Çayın şekersiz halini zift gibi acı olarak gören kimseler şekersiz yapamıyorlarsa ağızlarını tatlandırmak amacıyla 2 küp şeker yerine 2 kuru üzümle içebilir. 15 adet kuru üzümü toplamda 1 meyve yerine geçtiğini belirten uzmanlar, böylelikle kalorisiz bir çay tüketiminin gerçekleşmiş olacağına dikkat çekiyor.

Zayıflamak isteyen kişilerin kesinlikle uzak durması gereken şeker, eritilmesi zor yüksek kalorili yiyeceklerdendir. Düzenli tüketilen şeker, kısa zamanda kilo olarak beliriverecek ve şişmanlamaya neden olacaktır. Gün içerisinde vücudunuza aldığınız kalori miktarı, yaktığınız kalori miktarından fazlaysa kilo alımı gerçekleşecektir. Çayın içine atılan şeker sayısına oranla o kadar fazladan kalori yakmak gerekecektir.

ÇAYI SİGARAYLA İÇENLERE KÖTÜ HABER! ÖLDÜRÜYOR...

sıcak çayın zararı

Yapılan araştırmalara göre, çayı yutamayacak kadar sıcak ilen sigarayla beraber içmek yemek borusu kanseri riskini beş kat artırıyor. Dünya çapında en çok görülen 8. kanser çeşidi olan yemek borusu kanseri, 1 sende 400 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden oluyor. Duman altında kalma, alkol tüketimi, asit reflüsü ve sıcak sıvılar yemek borusunu son derece zedelemektedir.

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  bugün şekersiz içmeye başladım. Zor oluyor ama kesinlikle ekmek ve şekerden uzak duracağım.
  Cevapla
 • EYNESİLLİ 1 yıl önce Şikayet Et
  aktif 4 çay fabrikası olan Giresunun güzel EYNESİL ilçesini hatırlatırım.sadece Rize değil,Giresunla Hopa arasında demek lazım
  Cevapla
 • çotanak 1 yıl önce Şikayet Et
  giresundada yetişiyor
  Cevapla
 • ahmet sarmusak 1 yıl önce Şikayet Et
  siyah çay sadece rizede yetişmiyor mesela trabzonda da var doğu karadeniz derseniz daha iyi olur.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR