Dünya devi çalkalanıyor! Kartel kurdular

Almanya'nın dünyaca ünlü otomobil üreticilerinin gizlice kartel oluşturduğu öne sürüldü.

ABONE OL
GİRİŞ 22.07.2017 04:07 GÜNCELLEME 22.07.2017 04:07 Dünya Ekonomisi
Dünya devi çalkalanıyor! Kartel kurdular
Dünya devi çalkalanıyor! Kartel kurdular

Spiegel Dergisinin haberine göre, Volkswagen (VW), Audi, Porsche, BMW ve Daimler (Mercedes Benz) yıllarca gizli çalışma gruplarında bir araya gelerek, teknoloji, maliyetler, tedarikçiler ve hatta dizel araçların emisyon değerleri konusunda birlikte hareket etti.

Dergi, söz konusu haberini Volkswagen grubunun Alman Rekabet Kurumuna yaptığı belirtilen ihbara dayandırdı. Olayın Alman ekonomi tarihinin en büyük kartel vakalarından birine aday olduğuna dikkat çekilen haberde, Volkswagen, Audi, Porsche,BMW ve Daimlerin 200ü aşkın çalışanının doksanlı yıllardan bu yana, en az 60 çalışma grubunda bir araya geldiği ve ortak kararlar aldığına dikkat çekiliyor.
 
Spiegelin haberinde, şirketlerin oluşturdukları kartelle dizel araçların emisyon kontrolü konusundaki teknoloji üzerinde birlikte hareket ederek, dizel skandalının temellerini attıkları belirtiliyor. Azot oksitlerin zararsız su ve azot bileşenlerine ayrılmasına yarayan AdBlue tanklarının maliyeti düşürmek için küçük tutulduğu, emisyon değerlerini düşük göstermek için ise hileli yöntemlere kalkışıldığı da haberde yer alan bilgiler arasında.

Kartel bulgularına rastlanıldı

Beşli grubun ayrıca, çalışma gruplarında tedarikçilerin seçimi ve araç parçalarının maliyetinin belirlenmesi üzerine de odaklandıkları belirtiliyor.
 
Alman Rekabet Kurumunun   geçen yılın yaz aylarında yaptığı aramalarda, kartel bulgularına rastladığına vurgu yapılan haberde, olası cezayı düşürmek için aramalardan iki hafta sonra Volkwagen Grubunun kendi kendisini ihbar ettiği, Daimler firmasının da benzer bir ihbarda bulunduğuna dikkat çekiliyor.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 8 TÜMÜ
 • Serdar 3 yıl önce Şikayet Et
  bunlari organize eden zaten hukumetlerin kendisi. abd almanyayi avucunda nasil tutuyor bu firmalara tehditleri ile emisyon olayundan vw grubu abd de baya odeme yapti aynisi diger lerinin de basina gelmesin diye turkiye düşmanlığının basrollugunu ab icinde kabul etmistir.
  Cevapla
 • yoldaş 3 yıl önce Şikayet Et
  markalar alaman neden acaba hile hurda yapıyorlar hiç devlet yaptırım uygulayamıyor, trump bile tırstı gizli güce bakın yahu
  Cevapla
 • Abdülaziz 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD ile AB menfaat savaşına girdi . Kirli çamaşırlar ortaya döküldü .
  Cevapla
 • Babacan 3 yıl önce Şikayet Et
  Alman meğer bu imiş! bizi 100 gram zehirliyorlarsa bunu 50 göstermişler! elbirlik hemde ve yıllarca yapmışlar!zıkkım zehir yılan olsun kazandıkları inş!
  Cevapla
 • Mag 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu saldırıyı ABD nin yaptırdığını düşünüyorum. Zaten vw ne vergi borcu da veren ABD.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR