İran hepsini terörist ilan etti

İran Meclisi, Devrim Muhafızları Ordusunun terör örgütü ilan edilmesine karşılık, ABD'nin Ortadoğu'da faaliyet gösteren tüm askeri güçlerini terörist ilan eden yasa tasarısını kabul etti.

ABONE OL
GİRİŞ 16.04.2019 17:29 GÜNCELLEME 16.04.2019 19:19 DÜNYA
İran hepsini terörist ilan etti
İran hepsini terörist ilan etti

İran devlet televizyonuna göre, ABD'nin Devrim Muhafızları Ordusunu yabancı terör örgütleri listesine eklemesine karşı adım olarak sunulan tasarı, mecliste 204 evet, 2 ret ve 1 çekimser oyla kabul edildi.

 

 

Meclis oylamasından sonra konuşan Meclis Başkanı Ali Laricani, "Meclis, bu yasayı ezici çoğunlukla kabul ederek, milli güvenlik konusunda ABD ve düşmanlara karşı tek ses olduğunu ortaya koymuştur" dedi.

Savunma Bakanı Emir Hatemi ise mecliste yaptığı konuşmada, yasanın ezici çoğunlukla kabul edilmesiyle ABD'nin İran'a karşı yaptırım politikasının geçersiz olduğunun ortaya konulduğunu ifade etti.

 

 

Bazı milletvekilleri, tüm ABD ordusunun terör örgütü ilan edilmesi çağrısında bulundu. Milletvekilleri, tasarının kabul edilmesinin ardından genel kurulda "Kahrolsun ABD" şeklinde sloganlar attı.

Kabul edilen yasaya göre, ABD'nin Ortadoğu'da faaliyet gösteren tüm askeri ve istihbarat birimleri ile özel ve tüzel kişilikleri terörist olarak ilan edildi. Yasa ayrıca, ABD güçlerine yönelik her türlü mali, teknik, eğitim, lojistik desteği teröre yardım ve yataklık kapsamında kabul ediyor.

Yasada, İran hükümeti ve silahlı kuvvetlerinin alınan bu kararı "hukuki, siyasi ve diplomatik" kanallar üzerinden uygulamakla yükümlü olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Nisan'da İran Devrim Muhafızları Ordusunun ABD'nin yabancı terör örgütleri listesine eklendiğini duyurmuş, İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi de buna karşılık ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığını (CENTCOM) terör örgütleri listesine aldığını açıklamıştı.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 12 TÜMÜ
 • 3. Dünya savaşı 1 yıl önce Şikayet Et
  Alimlerin hadis yorumuna göre ısrail ıran basra körfezine saldırır ıran karşılık verir. Bunun üzerine ABD Körfez Ülkeleri ile İrana saldırır. ABD İRAN in her yerine füze yağdırmaya başlar sonra bombardıman uçakları ile havadan vurur. Rusya da İrani destekler ve İrana hertürlü desteği verir. İran da ABD nin basra körfezindeki donanmasını batırır ve körfez ülkelerine füze yağdırır. Sonra ABD karadan saldırır kufe de 60 bin şii yi katleder ve savaşı kaybeder. Rusya da sıcak denizlere inme isteğiyle Avrupaya saldırır yakar yıkar. Dünyanın her yerinde savaş olur.
  Cevapla
 • Yaklaşan savaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Peygamberimiz hadiste buyuruyorki : (iki azatli arap azatlisi ile rum azatlisi melik olduklarında onların elleriyle melhameler doğar (ibni amr ra). Yani arap azatlisi İran oluyor Rum azatlisi ABD oluyor bu ikisi 3. Dünya savaşını başlatacak
  Cevapla
 • Van lı 1 yıl önce Şikayet Et
  Teröristlerin ilanı günaydın
  Cevapla
 • Gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  bravo Iran takdir ettik.
  Cevapla
 • Ümit 1 yıl önce Şikayet Et
  İlana ne gerek var zaten bütün terörist gruplarla iş yapıyor ABD ordusu. ABD bu tür paravan örgütlerle hareket ediyor.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR