Rusya flaş Venezuela hamlesini doğruladı

Rusya, Venezuela ordusuna eğitim verdiği iddialarını doğruladı. Karakas’ta bulunan Büyükelçi Vladimir Zaiomski, geçtiğimiz Mart ayında ABD'nin tehditlerine karşılık olarak Güney Amerika ülkesine yüzlerce Rus askerinin geldiği dedikodularına, “meslektaşlarını eğitmek için burada olan uzmanlarımız var” ifadelerini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 25.05.2019 14:20 GÜNCELLEME 25.05.2019 14:22 DÜNYA
Rusya flaş Venezuela hamlesini doğruladı
Rusya flaş Venezuela hamlesini doğruladı

Mart ayında Venezuela’ya ulaşan Rus birlikleri, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya tam bağlı orduyu ABD’nin güç kullanımı tehdidine karşı hazırlıyor. Karakas’ta bulunan Büyükelçi Vladimir Zaiomski, "Venezuela hükümeti, ABD'nin ülkelerine karşı güç kullanımı tehdidine karşı, sahip oldukları silahların çalışmasından emin olmaları gerektiği için, yılın başından beri alarm durumunda bulunuyor'' dedi.

 

 

2001 yılında iki ülke arasında yapılan anlaşma gereği, Rus uzmanların, Venezuelalı meslektaşlarını askeri teçhizatlarını hazır tutmaları ve aynı zamanda onları en iyi şekilde kullanmalarını sağlamak için eğittiklerini açıkladı. 2009'dan bu yana Venezuela’da görevli olan Büyükelçi, ''Askeri girişimlerine karşıyız. Krizden çıkışın diyalog ile olduğuna inanıyoruz'' dedi.

Şu anda sistematik bir diyalog olmadığını belirten Zaimoski, darbeci muhalif lider Juan Guaido ve muhalefeti radikaller ve marjinallerden etkilenmekle suçladı.
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun müttefiki olan Rusya, Mart ayında ülkeye yüzlerce asker gönderdi.

 

 

Bu kriz Moskova ile Washington arasında birbirini Venezuela'yı istikrarsızlaştırmakla suçlayan yeni bir krize yol açtı. ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’yı ülkeyi terk etmeye çağırırken, Moskova ise Washington’u uluslararası hukuka darbe vurmakla suçladı.

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • Dostacısı 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusyaya helal Türkiye de açıktan venezuellaya açık destek vermeli abd yerimizde olsa açık destek verirdi
  Cevapla
 • 01adana 1 yıl önce Şikayet Et
  silah mühiimat askeri istihbarat elimizden ne geliyorsa göndermemiz lazım . bak nasıl oluyormuş abd joni madem öyle işte böyle aha sana
  Cevapla
 • Gurbetci AK-BOZ KURT 1 yıl önce Şikayet Et
  Dogru onlar pkkypgye 30 40 bin tir silah muhimmat roket fuze vesaire yolladi.
  Cevapla
 • ugur btn 1 yıl önce Şikayet Et
  Acilen bir tabur eğitmen göndermemiz elzem
  Cevapla
 • Engin 1 yıl önce Şikayet Et
  Vallaha helal olsun rusya ya . ABD nin sınır kapılarına kapıya vuran ilk ülke oldu .
  Cevapla
 • Diriliş... 1 yıl önce Şikayet Et
  Venezuelaya bizde egitimim amaclı ücyüz beşyüz asker gönderebisek cok iyi olur
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR