Bağdadi için emir verildi! Yakala ve ya öldür

İngiltere'nin 'Special Air Service' kuvvetlerinin, Bağdat yakınlarında bulunduğu düşünülen IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin 'yakalanması veya öldürülmesi' için bir operasyon başlattığı öğrenildi.

ABONE OL
GİRİŞ 30.05.2019 17:45 GÜNCELLEME 30.05.2019 18:03 DÜNYA
Bağdadi için emir verildi! Yakala ve ya öldür
Bağdadi için emir verildi! Yakala ve ya öldür

İngiltere'ye ait Special Air Service kuvvetleri, Amerikan Özel Kuvvetleri ile birlikte Bağdat yakınlarında olduğu düşünülen IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi için 'yakala veya öldür' operasyonu başlattı.

 

 

İngiltere hükümetinin terörizmle ilgili eski danışmanı olan Albay Richard Kemp, "Bağdadi tarihteki en kötü isimlerden biri ve takipçilerine ortaçağ karanlığının en kötü eylemlerinin gerçekleştirilmesi için ilham veriyor. Zehirli mesajlarını dünyaya yaymasını durdurmak için onu acilen yakalamalıyız" ifadelerini kullandı.

Eski bir batılı istihbarat görevlisi ise, "Bağdadi IŞİD için çok önemli bir figür ve bu durum ona çok büyük bir önem atfedilmesine yol açıyor. Örgütü insanlığa karşı en şiddetli eylemleri gerçekleştirdi. Onu yakalaması iyi olurdu ancak saklandığı düşünülen alanlar batılı kuvvetlerin daha önce hiç girmedikleri alanlar. Musul'a yakın bazı köylerin yanında, Al Anbar da onun bulunabileceği yerler arasında" dedi. 

 

 

OPERASYON BAĞDAT'IN KUZEYİNDEKİ MERKEZDEN YÖNETİLECEK

Bağdadi'yi yakalamak üzere başlatılan operasyonun ise Bağdat'ın kuzeyinde bulunan özel bir merkezden yönetileceği ve operasyonda 30 SAS üyesinin yer alacağı öğrenildi. 

Operasyon esnasında çevre güvenliği ise Irak'ın 'Altın Bölüğü' tarafından yürütüleceği öğrenildi. 

HAVA ARAÇLARI 24 SAAT DEVRİYEDE

Operasyonda ayrıca drone ve insansız hava araçlarının 24 saat gözleme faaliyetinde bulunacakları aktarıldı. 

Kullanılacak hava araçlarının füzelerle donatılarak herhagi bir hedef belirleme durumunda ateşlenmeye hazır bir şekilde Al Anbar ve Musul dolaylarında devriyelerine başladığı öğrenildi. 

'SONUNDA HEPSİ HATA YAPAR'

IŞİD liderinin kaçma ihtimaline ilişkin konuşan yetkili bir kaynak ise şunları söyledi:

"Türkiye ile Suriye sınırı tutuluyor. Herkes bu anın geleceğini biliyordu. IŞİD askeri olarak yenilgiye uğratıldı ancak liderlerinin yeraltına çekilerek militanlarına küresel çapta eylem talimatı verebileceğini de biliyoruz. Bağdadi'nin tam yeri bilinmiyor ancak karadaki her şüpheli hareket takip ediliyor. Hata yapacak, sonunda hepsi hata yapar ve yakalanır veya öldürülür."

Savunma Bakanlığı ise söz konusu operasyonla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

 

KAYNAK : SPUTNİK

ETİKETLER

YORUMLAR 23 TÜMÜ
 • hemmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerikan laboratuvarlarında oluşturulan ve donatılan bağdadi'ye, islâm kisvesi giydirilerek CİA tarafından Amerika amaçlarına hizmet etmek ve müslümanları kötü göstermek için piyasaya sürülmüş bir ajandır. Görevi bitti, şimdi de her zaman ki yaptıkları gibi yok edip kahraman olacaklar. Binladin'e yaptıkları gibi. Mesele, sadece uygun zaman kollamaktır...
  Cevapla
 • ilginç 2 yıl önce Şikayet Et
  bu ajanlada işleri kalmadı anlaşılan
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizde inandık peh peh peh.10 yıldır öldüreceklerdi.Tam tersine gözlerden uzak yerde tosun gibi besliyorlar.Rabbim kendi başlarına bela eyle ne olur.
  Cevapla
 • yetkisiz 2 yıl önce Şikayet Et
  İslam Devleti kurdum deyipte hep Müslüman öldüren tek örgüt olarak tarihe geçecek. Adamlar bu yalanı bütün dünyaya inandırdı .
  Cevapla
 • yurtsever 2 yıl önce Şikayet Et
  ortadoğuda boğulun inşallah pis kefereler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR