Dünyanın gözü oradaydı... ABD'nin mesajına jet yanıt

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, ABD'nin eylemlerinin ve yaklaşımının genel olarak değişmesinin İran için bir ölçüt olduğunu belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 02.06.2019 21:14 GÜNCELLEME 02.06.2019 21:14 DÜNYA
Dünyanın gözü oradaydı... ABD'nin mesajına jet yanıt
Dünyanın gözü oradaydı... ABD'nin mesajına jet yanıt

Musevi, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun İran ile ön şartsız görüşmeye hazır oldukları yönündeki çağrısına cevap verdi.

 

Pompeo'nun İran'a yönelik baskıların devam edeceği yönündeki vurgusunun "yanlış olan eski yaklaşımın" bir göstergesi olduğunu ve bunun düzelmesi gerektiğini ifade eden Musevi, "Gizli hedeflerin yeni açıklamalar ve kelime oyunları üzerinden dile getirilmesi İran için bir ölçüt değildir. ABD'nin eylemlerinin ve yaklaşımının genel olarak değişmesi İran için ölçüttür." değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

 

Avrupa turu kapsamında İsviçre'ye ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile düzenlenen basın toplantısında İran'a, kaynaklarını kendi halkı için kullanma çağrısında bulunmuştu.

Pompeo, İran'ın kaynaklarını kendi halkının temel ihtiyaçlarının karşılanması yerine Hizbullah ve Suriye için harcadığını belirterek, İran'ın Suriye'deki faaliyetlerinden dolayı 6 milyon insanın yerinden edildiğini savunmuştu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, uluslararası kararlar çerçevesinde ve saygılı bir şekilde masaya oturanlarla müzakerede bulunabilecekleri açıklamasına da cevap veren Pompeo, bu ülkeyle ön şartsız görüşmeye hazır olduklarını vurgulamış ve "(İran ile) Masaya oturmaya hazırız." demişti. 

ABD'li Bakan Pompeo, ayrıca İran'a yönelik baskılarının devam edeceğini kaydetmişti.

ETİKETLER

YORUMLAR 2
 • Hakkarili Nazlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Terör destekçisi amerika ile iran ortaktir ve birbirlerini isirmazlar
  Cevapla
 • seyda 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd irani vurmaz ikisi ayni isi yapiyor 5 bin yildir iran ayakta degişim gerekiyor insan haklari ihlaleri had safada abd irana özgürlük getirse müslumanlarda rahatlar
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  İsrail adına mı konuşuyon???
  Cevapla
 • oıuye 1 yıl önce Şikayet Et
  niye öyle söylüyorsun kardeşim yani iranı bitirseler bizim için diğer müslüman ülkeler için çok mu iyi olacak biz müslümanların en büyük sorunu kendi içimizde birbirimizi çekememek birbirimizin güçlenmesini istememek islam ülkelerinin herşeyden önce birinci sorunu başta bu gelir bence iranın islami bilimadamları iranlı endülüslü kurtubalı islam alimleri nükleeri atomu bulmuştur örnek cabir bin hayyan cabir ibni heysem ibni reşid ibni razi gazali farabi gibi daha nice iranlı islam alimleri nükleeri atomu bulmuş olmasına rağmen haçlı seferleriyle bu islam alimlerinin yazdığı binlerce kitap avrupaya kaçıralarak çeşitli dillere çevriliyor
  Cevapla
 • eren 1 yıl önce Şikayet Et
  körler sağırlar birbirini ağırlar.ikisinden de sadece HAV HAV sesi geliyor.o kadar.bilmem anlatabildimmi
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR