ABD'den yeni Venezuela hamlesi!

ABD Hazine Bakanlığı, Venezuela’nın petrol firmasına seyreltici taşıyan uluslararası kargo firmalarına yaptırım uygulanabileceği açıklamasıyla, Venezuela’ya baskısını artırdı.

ABONE OL
GİRİŞ 07.06.2019 11:43 GÜNCELLEME 07.06.2019 11:43 DÜNYA
ABD'den yeni Venezuela hamlesi!
ABD'den yeni Venezuela hamlesi!

ABD Hazine Bakanlığı, Venezuela Devlet Başkanı Maduro’ya baskısını artırmak amacıyla devlet petrol şirketi PDSVA’nın gelirine erişimini engellemek için bu kararı aldığını açıkladı.

 

PDVSA, oldukça ağır olan ham petrolü ihraç edilebilecek seviyeye çıkarmak için uzun süredir ABD’den petrol seyrelticisi ithal ediyordu. Ancak, Ocak ayında ABD’den petrol seyreltici ihracı Ocak ayında yasaklanınca Venezuela başka ülkelerden seyreltici aramaya başlamıştı.

Venezuela Muhalefet Lideri Juan Guaido 2018 başkanlık seçimlerinin illegal olduğunu ileri sürerek, anayasaya göre kendisini geçici devlet başkanı ilan etmiş ABD ve birçok Avrupa ülkesinin de desteğini almıştı.

 

ABD’nin yaptırımları sebebiyle Venezuela’nın petrol ihracatı Mayıs ayında yüzde 17 düştü. ABD’nin gelecek haftalarda Venezuela’ya daha çok ekonomik ambargo uygulaması başlatması bekleniyor. 

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • hemmet 1 yıl önce Şikayet Et
    Katıksız eşkiya.
    Cevapla
  • Analız 1 yıl önce Şikayet Et
    Koskocaman bı ulke kendı ulkesının sorunları bıtmıste dunyaya kahyalık yapıyor bu nedır dunyanın sorunlarımı bıttı bu ne barbarlık ne edepsızlık yahu amerıka bu mudur yanı!
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR