Rusya Türkiye ile ilişkilerde S-400'ü ayrı tutuyor!

Güvenlik Politikaları Uzmanı Yusuf Alabarda, Rusya'nın İdlib bölgesinde gerçekleştirdiği hava saldırısını değerlendirdi. Alabarda, Rusya'nın Türkiye ile geliştirmiş olduğu ilişkiyi S-400 füze sisteminden ayrı tuttuğuna dikkat çekti.

ABONE OL
GİRİŞ 14.06.2019 17:52 GÜNCELLEME 14.06.2019 18:01 DÜNYA
Rusya Türkiye ile ilişkilerde S-400'ü ayrı tutuyor!
Rusya Türkiye ile ilişkilerde S-400'ü ayrı tutuyor!

Rusya, Suriye’nin İdlib bölgesine hava saldırısı gerçekleştirdi. Saldırının koordinatlarını Türkiye'nin verdiğini söyleyen Rus makamlarına, Milli Savunma Bakanlığından yalanlama geldi. İki ülke arasındaki ilişkiyi ve S-400 sürecini Güvenlik Politikaları Uzmanı Yusuf Alabarda’ya sorduk.
 
Aksam.com.tr'den Ezgi Aşık'a değerlendirmelerde bulunan Alabarda, ''Türkiye’nin S-400 füze sistemini Rusya’dan tedarik etmiş olmasına rağmen, Rusya İdlib’de sergilediği tutumla Türkiye ile ilişkilerini farklı tutuyor.'' ifadesini kullandı.
 
Bu durumun Rusya'nın Türkiye ile geliştirmiş olduğu ilişkinin Suriye'nin her bölgesinde birebir karşılığı olmayacağının mesajı olduğunun altını çizen Alabarda, Türkiye ile Rusya'nın ekonomik ve siyasi iş birlikleri olduğunu belirterek, ''İki ülke arasındaki ilişkilerin sahada ticaret hacmi büyüklüğüne ve stratejik bir hale gelmiş olmasına rağmen Suriye ve Karadeniz coğrafyasında farklılık gösterebiliyor.'' diye konuştu.
 
Bu farklılığa, Türkiye’nin Rusya'nın Ukrayna'da yapmış olduğu Kırım işgalini uluslararası sistemin gerekliliğinden dolayı tanımadığını örnek gösteren Alabarda, ''Bununla da yetinmiyor, geçtiğimiz günlerde birkaç farklı insansız hava aracı ve bir tanksavar savaş sistemi olmak üzere bir satış yapabiliyor. Dış siyasette ikili ilişkilerin bir hibrit anlayışına dayandırıldığını söyleyebilirim.'' diyerek sözlerini tamamladı.
 

 

 

KAYNAK : AKŞAM

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • sami 2 yıl önce Şikayet Et
    haliyle rusya bir taşla iki kuş vurmak istemesi normal ancak, RTE ne dedi bizim imkanlarımızı zorlamayın yoksa gereğini yaparız ve yapıyoruz bunu herkes bilsin. illa gazeteye demeç mi verelim yani!
    Cevapla
  • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
    Rusya kendimizi savuna bilelim diye s 400 veriyor ucakta veririm diyor bunu bati yapmiyor sana silah satmiyor müttefik rusyadir bu böyle biline
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR