7 yaşındaki çocuğun çenesinden çıkanlar şok etti!

Hindistan'da 7 yaşındaki Chennai adlı çocuğun çenesinden 526 diş çıkarıldı. Chennai'nin alt çenesinde dört santime üç santim büyüklüğünde tümör olduğu, dişlerinde bu tümörün içinde olduğu tespit edildi. 15 milimetre büyüklüğünde olan dişler, 5 saat süren ameliyat ile alındı.

ABONE OL
GİRİŞ 01.08.2019 20:43 GÜNCELLEME 01.08.2019 20:43 DÜNYA
7 yaşındaki çocuğun çenesinden çıkanlar şok etti!
7 yaşındaki çocuğun çenesinden çıkanlar şok etti!

Hindistan'ın Tamil Nadu eyaletinin başkenti Chennai'de 7 yaşındaki çocuğun çenesine gömülü 526 diş çıkarıldı.

 

Yerel basındaki haberlere göre, ailesi, Ravindranath adlı çocuğu çenesinin sağ tarafındaki şişlikle en yakın diş hekimine götürdü. Burada Ravindranath'a çekilen tomografide, irili ufaklı 526 dişin alt çenedeki tümör içinde gömülü olduğu tespit edildi.
Doktorlar, beş saat süren ameliyatta, Ravindranath'ın çenesindeki dört santime üç santim büyüklüğündeki tümörü keserek içerideki dişleri çıkardı.

"En küçük dişin bile kökü ve minesi vardı"

 

Profesör Prathibha Ramani, "kompaund komposit odontoma" olarak adlandırılan vakanın çok sık görülmediğini, Ravindranath'ın çenesinden çıkarılan dişlerin büyüklüğünün 0,1 ile 15 milimetre arasında değiştiğini belirtti.

Ramani, "İstiridyenin içindeki inciler gibi görünüyorlardı. En küçük dişin bile tacı, kökü ve minesi vardı" dedi.

Ailesi, çocukları 3 yaşındayken alt çenesinin sağ tarafında şişlik fark ettiklerini, devlet hastanesine götürdüklerini ancak tanı konulmadığını öne sürdü.

Hindistan'ın Mumbai kentinde, 2014'te 17 yaşındaki gencin üst çenesine gömülü 232 diş çıkarılmıştı.

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR