Askerî operasyon için hazırlıklar tamam

ABD’li heyetin, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölge için Türkiye’ye aynı teklifte bulunması hâlinde, Fırat’ın doğusuna yönelik askerî operasyon için düğmeye basılması bekleniyor.

ABONE OL
GİRİŞ 04.08.2019 07:37 GÜNCELLEME 04.08.2019 07:37 DÜNYA
Askerî operasyon için hazırlıklar tamam
Askerî operasyon için hazırlıklar tamam

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ konusunda Türkiye ve ABD arasında anlaşma sağlanamazken, geçtiğimiz haftalarda Ankara’da temaslarda bulunan ABD’li heyet bugün yeniden Türkiye’ye geliyor. Heyet yarın Millî Savunma Bakanlığı’nda temaslar bulunacak. Görüşmelerde ABD’li heyetin daha önce Ankara’nın kabul etmediği teklifi gündeme getirmesi durumunda güvenli bölge konusunda diplomasi yollarının tıkanacağı ve askeri seçeneğin masaya geleceği belirtiliyor. Askerî kaynaklar, operasyon için bütün hazırlıkların yapıldığını vurgularken, ABD’nin “oyalama ve zaman kazanma stratejisi” izlemesi durumunda terör örgütü PKK/YPG’nin kontrolündeki Fırat’ın doğusuna yönelik askerî bir operasyon için düğmeye basılacağını belirtiliyor.

 

 

UZLAŞI SAĞLANAMAMIŞTI

23 Temmuz’da Ankara’ya güvenli bölge konusunda ‘yeni ‘teklifle’ gelen ABD’li heyeti Ankara’yı tatmin etmemişti. ABD’nin büyük oranda, terör örgütü PYD/YPG’nin isteklerini masaya koyduğu ve güvenli bölge için yer yer 5 ila 14 kilometre derinlikte bir bölge oluşturulmasını teklif etmişti. ABD tarafı ayrıca, güvenli bölgenin kontrolünün Suriye Peşmergeleri (Roj Peşmerge) veya bazı Arap ülkelerinden oluşturulacak güçler tarafından sağlanmasını istemişti.

 

 

ANKARA: KONTROL TSK’DA OLACAK

ABD’nin güvenli bölge konusundaki planına Ankara sıcak bakmıyor. Ankara’nın güvenli bölge planında; Türkiye-Suriye sınırından 30-35 kilometrelik derinlikle bir güvenlik kuşağı oluşturulması bulunuyor. Türkiye, söz konusu bölgede kontrolün tamamen TSK’da olmasını ve terör örgütü PYD/YPG’nin bölgeden çıkartılmasını istiyor. Ankara ayrıca, terörden temizlenen alanlarda hayatın normal akışının sürdürülmesi için halk tarafından belirlenen yerel yöneticilerle ile kent konseylerinin oluşturulması ve zamanla Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilerin gönüllülük esasına dayalı bir şekilde terörden arındırılmış bölgelere yerleşimin sağlanmasını istiyor.

Türkiye Gazetesi

 

YORUMLAR 30 TÜMÜ
 • Bilal 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD güven olmaz yine oyalicak
  Cevapla
 • Çavuş 2 yıl önce Şikayet Et
  Önce bizleri askere alında yanan yüregimize biraz su serpilsin, abd çakallarına günlerini gösterelim.
  Cevapla
 • milliyetçi 2 yıl önce Şikayet Et
  ya Allah bismillah,hedef kızıl elma yolunuz açık olsun mehmetcikler milletimiz sizinle.
  Cevapla
 • onrat38 2 yıl önce Şikayet Et
  gençleri degil benim gibi yaşlıları gönderin biz yaşlılar bile fazla gelir o köpeklere Allah yar ve yardımcısı olsun bu milletin
  Cevapla
 • esven 2 yıl önce Şikayet Et
  bizimle birlikte hareket etmek isteyebilirler o zaman suruyedeki unsurlarını ordumuzun önüne alarak 4o kilometrelik derinliğe kadar terörist unsurları güneye doğru sürsünler aksi halde çuvalların hazırı olduğu kendilerine tebliğ edilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR