Türkiye'nin hamlesi Netanyahu'yu sıkıştırdı! 5 ülkeden ortak açıklama

Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya, Batı Şeria, Ürdün Vadisi ve Ölü Deniz’in kuzey kıyılarının muhtemel ilhakına yönelik açıklamadan derin endişe duyduklarını belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 13.09.2019 19:46 GÜNCELLEME 14.09.2019 09:30 DÜNYA
Türkiye'nin hamlesi Netanyahu'yu sıkıştırdı! 5 ülkeden ortak açıklama
Türkiye'nin hamlesi Netanyahu'yu sıkıştırdı! 5 ülkeden ortak açıklama

Avrupa Birliği’nin (AB) 5 önde gelen üye ülkesi; Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'ni "İsrail'e ilhak etme" vaadine ilişkin ortak açıklama yaptı.

 

 

Ortak açıklamada, "Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya, Batı Şeria, özellikle Ürdün Vadisi ve Ölü Deniz'in kuzey kıyılarının muhtemel ilhakına yönelik açıklamadan derin endişe duyuyor. Bu açıklama gerçekleşirse, uluslararası hukuku ciddi şekilde ihlal edecektir" ifadeleri kullanıldı.

Beş ülkenin, taraflardan, 1967 sınırlarına göre iki devletli çözüm ihtimalini tehlikeye sokan uluslararası hukuka aykırı hareketlerden uzak durmalarını istemeyi devam edeceği belirtilen açıklamada, "Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya, İsrail'in güvenlik hakkını tanıyor ve Gazze'den İsrail'e yönelik son saldırıları şiddetle kınıyor" ifadelerine de yer verildi.

 

 

İLK TÜRKİYE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Netanyahu'nun ilhak açıklamasına ilk Türkiye tepki göstermişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Seçim öncesi her türlü yasa dışı, hukuksuz ve saldırgan mesajları vermeye devam eden Netanyahu'nun seçim vaadi ırkçı bir Apartheid devleti. Filistinli kardeşlerimizin hak ve hukukunu sonuna kadar savunacağız" ifadelerini kullanırken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, "Bu açıklama Netanyahu’nun işgali meşrulaştırmaya çalışmasının bir diğer örneği. Yeniden seçilirse bu demokrasinin zaferi mi olacak, işgalin mi" demişti.

Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, uluslararası topluma çağrı yapılarak "İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, ‪17 Eylül'de gerçekleştirilecek genel seçimleri kazandığı takdirde Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi ile yasa dışı yerleşimleri ilhak edeceği yönündeki beyanları İsrail'in onlarca yıldır devam eden işgalinin ve hukuk tanımaz uygulamalarının yeni bir tezahürüdür. Bu gayrimeşru oldubitti teşebbüsü asla kabul edilemez. Tüm uluslararası toplumu İsrail'in uluslararası hukukun temel ilke ve normlarını pervasızca ayaklar altına alması karşısında sessiz kalmayıp, en güçlü şekilde tepki vermeye çağırıyoruz. Türkiye, kardeş Filistin halkının yanında durmaya ve Filistin Devleti'nin haklı bağımsızlık mücadelesini tüm gücüyle desteklemeye devam edecektir" denilmişti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 24 TÜMÜ
 • Gurbetçi 8 ay önce Şikayet Et
  Umurundami yahu ,onlar laftan anlamaz,vururuz deyin bakın nasıl korkacaklar canları çoook tatlı o itlerin. Vede vuralımda yani bugün filistin yarın biz zaten kardeşiz.
  Cevapla
 • ali 8 ay önce Şikayet Et
  Ahhhh çok korktu ......Kınamacılardan.....
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Abd ve israil yok olmadıkça huzur yok her şeyin altında bunlar var
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  İsrail istediğini alıcak anca kınama Bi icraat yok yaptırım uygulayın abi İsraile hiç bir alış verişi iz olmasın sokmayın hiç bir israilliyi ülkenize çekin büyük elçiliklerinizi İsraili hiç bir şekilde muhatap almayın
  Cevapla
 • xxxx 8 ay önce Şikayet Et
  Önce kukla sisi yi güneye yerleştirdiler sonra kuzeyi yerle bir ettiler adım adım büyük israil devam edelim müttefiğimizmiş miş abd
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR