Darbeci Sisi yönetiminden Hitler'e övgü

Mısır Meclis Başkanı Ali Abdel Aal’ın darbeci Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi'nin altyapı yatırımlarını överken kullandığı, 'Hitler hatalar yaptı ama doğu ve batıya yayılabilmesi güçlü bir altyapı kurması sayesindeydi' sözleri tepkilere neden oldu.

ABONE OL
GİRİŞ 04.10.2019 09:55 GÜNCELLEME 04.10.2019 10:22 DÜNYA
Darbeci Sisi yönetiminden Hitler'e övgü
Darbeci Sisi yönetiminden Hitler'e övgü

Mısır Meclis Başkanı Ali Abdel Aal'ın, Nazi diktatörü Adolf Hitler'in altyapı yatırımlarını övmesi ülkede tepkilere yol açtı.

 

 

"Hitler hatalar yaptı ama doğu ve batıya yayılabilmesi güçlü bir altyapı kurması sayesindeydi." diyen Abdel Aal, daha sonra sözlerinin bağlamından kopartıldığını söyledi.

Abdel Aal bu ifadeleri, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi'nin altyapı yatırımlarını överken kullandı.

 

 

YOLSUZLUK VE FAKİRLİK

Mısır'da son haftalarda, hükümet ve ordunun altyapı projelerinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle düzenlenen protestolarda yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.

Son yıllarda kemer sıkma politikaları izleyen ülkede halkın yüzde 30'u yoksulluk sınırı altında bulunuyor.

DARBECİ SİSİ İÇİN SAYGI DURUŞU

Middle East Eye internet sitesine göre Abdel Aal, konuşması öncesinde Sisi'nin "modern bir Mısır devleti inşa etme çabalarını" desteklemek için Meclis'e bir dakikalık saygı duruş yaptırdı.

Meclis Başkanı, bu saygı duruşunun ardından yaptığı konuşmada "Almanya'nın kurduğu altyapı tüm dünya için model oldu." dedi ve ekledi:

"Dönüşüm dönemlerinde ulus inşa etmek sert önlemler gerektirir. Çünkü bu dönemlerde kurumlar ve altyapılar kurulur."

MUHALİFLER: MISIR'IN SAYGINLIĞINA DARBE VURULDU

Mısır'daki muhalifler ise Devlet Başkanı Sisi'yi Hitler'e benzeterek övmenin ülkenin dünyadaki saygınlığına büyük bir darbe vuracağını söyleyerek bu konuşmayı eleştirdi.

Nazi Almanyası'nı 1933-45 yılları arasında yöneten Adolf Hitler ülkesinde altı milyonu Yahudi olmak üzere 11 milyon kişinin öldürülmesinden sorumlu tutuluyor.

Eleştirilerin ardından Egypt Today'e konuşan Abdel Aal, Hitler'in "hiçbir zaman övülemeyecek çok sayıda suç işlediğini" söyledi ve ekledi: "Hiçbir ülke güçlü bir altyapı olmadan gelişemez, açıklamalarımda vermek istediğim tek mesaj buydu."

KAYNAK : timetürk

ETİKETLER

YORUMLAR 5 TÜMÜ
 • İlhami 11 ay önce Şikayet Et
  Firevun fareleri
  Cevapla
 • Metin 11 ay önce Şikayet Et
  Gerek türkiye gerek mısır gibi ülkelerde darbe yapan askeriye nerde bir dinsiz, münafık varsa makamları onlara veriyor. Bir zamanlar OYAK RENAULT'un başına islam düşmanı biri getirilmişti. Müslüman ülke orduları böyle mi olur?
  Cevapla
 • Ertuğrul 11 ay önce Şikayet Et
  Hitler sayesinde İsrail kuruldu minnettarlığınız bundan.
  Cevapla
 • Vatansever 11 ay önce Şikayet Et
  Tüh ya İsrail kulaklarını çekecek şimdi. Gül gibi de geçinip gidiyorlardı müttefik müttefik böyle. Ortadoğu'nun şeytanları.
  Cevapla
 • Hoca 11 ay önce Şikayet Et
  Niye? İsrail’in kurucusu hitler dir
  Cevapla
 • akıl 11 ay önce Şikayet Et
  koca koca ahmaklar.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR