Operasyon kararı sonrası ABD medyasından Trump'a tepki yağdı

ABD medyası, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyonu öncesinde Trump yönetimine tepki gösterdi. Trump'ı Pentagon'a sormadan açıklama yapmakla suçlayan gazeteler, "Suriye demokratik güçlerini yalnız bıraktı" yorumunu yaptı.

ABONE OL
GİRİŞ 07.10.2019 08:53 GÜNCELLEME 07.10.2019 09:17 DÜNYA
Operasyon kararı sonrası ABD medyasından Trump'a tepki yağdı
Operasyon kararı sonrası ABD medyasından Trump'a tepki yağdı

Türkiye, Fırat'ın doğusuna operasyon hazırlığı yapıyor. ABD medyası da operasyonla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Birçok medya organı, ABD Başkanı Donald Trump'ın ve Beyaz Saray'ın yine Pentagon'a sormadan yazılı açıklama yaptığını vurguladı. 

 

 

Haberlerde, 'Pentagon'un Suriye demokratik güçlerinin desteklenmesi gerektiğini ve ABD askerlerinin orada bulunmaya devam etmesi gerektiğini' söylediğinden bahsediliyor. Bazı köşe yazarları da ABD'nin Suriye demokratik güçlerini yüz üstü bıraktığını belirtiyor. 

"ABD DAHİL OLMAYACAK"

Dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump görüşmüştü. Görüşmeden sonra Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak" denilmişti. 

ABD'den son dakika 'Türkiye' açıklaması

"TÜRKİYE'NİN İKİ AMACI VAR"

Beyaz Saray'ın açıklamasından sonra Türkiye'den ilk açıklamayı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptı. Kalın, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır: Terör unsurlarını temizleyerek sınırlarımızı güvence altına almak ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak. Türkiye güçlüdür ve kararlıdır."

KAYNAK : NTV

ETİKETLER

YORUMLAR 39 TÜMÜ
 • Hakperest REALİST 8 ay önce Şikayet Et
  İlegal yapıların vahim durumu işte, ama akıllanmazlar. Bunlar peçete gibi kullanımlık bir durumu ne vahim. Milletini ve vatanını perişan etmek isteyeni kader perişan eder.
  Cevapla
 • zmc 8 ay önce Şikayet Et
  abd pyd elbisesi ile savaşacak, Afrin harekatında ki gibi. maddi kayıpları ve şehit sayısını yükselterek Türk kamuoyunu iç ayaklama ve kaosa sürüklemeye çalışacaklar. en küçük olumsuzlukta ERDOĞAN a saldırmak için dualar edecek iç ve dış kafirler.
  Cevapla
 • toto 8 ay önce Şikayet Et
  işidin elinde abd silahları; silahları bitince işleride bitti. pyd nin elinde abd silahları. silahları bitince onların da işi biter. bu abd ne çok demokrasi dağıtıyor ortadoğuda?
  Cevapla
 • Adnan 8 ay önce Şikayet Et
  SDG için yırtınanlar, askerlerinizi yem yapacağınıza, ...yiyorsa buyurun gidin yardımlarına.
  Cevapla
 • garip 8 ay önce Şikayet Et
  Ne olursa olsunlar cephede Türk ordusunun ateş gücüne ve taktik anlayışına karşı koyamazlar inşallah yazımı yetkililer okur .içeriyi çok ama çok sağlam tutmalıyız
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR