Sigmar Gabriel: Türkiye, PKK/YPG'ye asla izin vermez

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'nin, sınırında bir terör örgütü devleti kurulmasına izin vermeyeceğini belirterek, "Türkiye, PKK/YPG'nin şimdiki güç boşluğunu doldurmasına asla izin vermez." dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 10.10.2019 01:39 GÜNCELLEME 10.10.2019 01:41 DÜNYA
Sigmar Gabriel: Türkiye, PKK/YPG'ye asla izin vermez
Sigmar Gabriel: Türkiye, PKK/YPG'ye asla izin vermez

Bild gazetesine konuşan Gabriel, Türkiye'nin Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması önerisinin AB tarafından reddedildiğini hatırlatarak, bunun bir hata olduğunu söyledi.

 

Gabriel, "Türkiye'nin, Esed’in kendi halkını bombalamasını engellemek amacıyla Suriye üzerinde önerdiği uçuşa yasak bölge, Almanya'nın da dahil olduğu AB tarafından veto edildi. Geriye dönüp baktığımda bu bir hata. O sırada herkes şöyle düşündü: Aman ikinci bir Afganistan olmasın. Sonunda yine de mülteci akınından dolayı bir iç savaş ile karşı karşıya kaldık." ifadesini kullandı.

Hataların eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde başladığına dikkati çeken Gabriel, "Eski ABD Başkanı birliklerini çekmek istiyordu ve doğacak boşluğu doldurmak için de YPG ile birlikte çalıştı. Elbette tüm yalanlamalarına rağmen, PKK'nın Suriye kolunun Suriye’nin kuzeydoğusunu kontrol edeceğini biliyordu." değerlendirmesinde bulundu.

 

Gabriel, Türkiye'nin, sınırında bir terör örgütü devleti kurulmasına izin vermeyeceğini belirterek, "Türkiye’nin, Suriye sınırındaki bir PKK devletine asla izin vermeyeceğini tüm taraflar açık bir şekilde biliyordu. Türkiye, PKK/YPG'nin şimdiki güç boşluğunu doldurmasına asla izin vermez. Türk askerleri bundan dolayı Afrin’e girmişti." yorumunda bulundu.

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • ömer 7 ay önce Şikayet Et
  len gabri bi müslüman olmadiğin kaldi
  Cevapla
 • Taşkesen 7 ay önce Şikayet Et
  Bir de szgin gibiler anlasa.
  Cevapla
 • Taşkesen 7 ay önce Şikayet Et
  Bunu herkes anladı da bir bizim gafiller anlamadı . Hainlerin anlamasını zaten beklemiyoruz.
  Cevapla
 • Yakup 7 ay önce Şikayet Et
  İktidarda doğruları söylemek rizklidir tabi,oy kaybetme korkusu,diger devletlerin baskısı vs. Muhalefet de ise durum baskadır. Hele de memleketimizde daha bir kolaydır istedigin kadar dogru da yalanda soyleyebilir bizimkiler çözüm,haaa çözüm üretmezler çünki çözüm üretmekte doğruluk özveri sabır gerektirir.
  Cevapla
 • doctorwho 7 ay önce Şikayet Et
  Davar o kadar biliyordunuz da niye onca zaman beslediniz o itleri hem Suriye de hem de kendi ülkenizde.Bütün doğruları herkes her zaman biliyor ama makam mevki elden gittikten sonra o bir hataydı bu bir hataydı diye kendini gündemde tutmaya yönelik demeçler falan...Ya bi gidin bi bitmediniz...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR