İsyan bayrağını açtılar! WhatsApp'a vergi kararı ülkeyi ayağa kaldırdı

Lübnanlılar, ekonomik durumun kötüleşmesi ve iletişime yeni vergiler getirilmesi nedeniyle Beyrut başta olmak üzere birçok kentte gösteriler düzenledi. Öte yandan İçişleri Bakanı Raya el-Hasan, Başbakan Saad el-Hariri'nin istifa ihtimaline ilişkin, öyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

ABONE OL
GİRİŞ 18.10.2019 06:26 GÜNCELLEME 18.10.2019 13:21 DÜNYA
İsyan bayrağını açtılar! WhatsApp'a vergi kararı ülkeyi ayağa kaldırdı
İsyan bayrağını açtılar! WhatsApp'a vergi kararı ülkeyi ayağa kaldırdı

Hükümetin iletişime özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme kararı başkent Beyrut ve diğer kentlerde protesto edildi.

 

Beyrut şehir merkezinde toplanan ve Bakanlar Kurulu toplantısının olduğu Hükümet Sarayı'na yürüyen yüzlerce kişi, hükümetin yeni vergiler konusunda geri adım atması talebinde bulundu.

GÖSTERİCİLERİN BULUNDUĞU YÖNE ATEŞ AÇILDI

 

Lübnan resmi ajansı NNA'da yer alan habere göre, siyasi yetkililerden birinin koruması göstericilerin bulunduğu yöne ateş açtı, bir kişiye de aracıyla çarptı.

Beyrut ve diğer kentlerde protestocular, lastikler yakarak yolları kapatırken, motosikletli gruplar da başkentte tur atıyor.

HÜKÜMET VERGİDE GERİ ADIM ATTI

Lübnan İletişim Bakanı Muhammed Şukayr, WhatsApp uygulamasına yönelik vergi tasarısının Başbakan Saad el-Hariri'den gelen talep üzerine Bakanlar Kurulunda onaylanmayacağını duyurdu.

Öte yandan Başbakan Hariri'nin Cumhurbaşkanı Mişel Aun ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından Bakanlar Kurulunun, bugün Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplanacağı belirtildi.

Lübnan'da ekonomik durum kötüye gittiği gerekçesiyle uzun süredir aralıklarla hükümet karşıtı gösteriler düzenleniyordu.

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, 3 Eylül'de ekonomide olağanüstü hal ilan etmişti. Uluslararası ekonomi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de Lübnan'ın görünümünü 24 Ağustos'ta B'den CCC sınıfına düşürdüğünü açıklamıştı.

LÜBNAN'IN KAMU BORCU 86.2 MİLYAR DOLAR

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan, 2011'de Suriye'deki krizin başlamasıyla maruz kaldığı mülteci dalgaları ve yaşadığı siyasi sorunlar nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşıyor.

Son dönemde büyük ekonomik kriz yaşayan Lübnan'da, Maliye Bakanlığının mayısta yayımlanan raporuna göre, 2019'un ilk çeyreği itibarıyla kamu borcu 86,2 milyar dolara ulaştı.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • Tahmin 11 ay önce Şikayet Et
  Manşeti okuyunca Lübnandır dedim doğru tahmin etmişim.Akıllı ol Lübnan
  Cevapla
 • Hüseyin 11 ay önce Şikayet Et
  Lübananı kuran kim Fransa fazla söze gerek yok
  Cevapla
 • muşi dayı 11 ay önce Şikayet Et
  resme bakınca bizim gezici tiplere benziyorlar.
  Cevapla
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  İsrailin işgali yakındır.
  Cevapla
 • Gazi 11 ay önce Şikayet Et
  arap dünyasında kırallıklar bitmelidir.. Sözde krallar ama hepsi batı dünyasına çalışan zavallı insanlardır.
  Cevapla
 • enes 11 ay önce Şikayet Et
  haklisin
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR