Irak'ta 5 günde 23 gösterici öldü

Irak'ta başlayan hükümet karşıtı gösterilerde son 5 günde 23 kişi hayatını kaybetti.

ABONE OL
GİRİŞ 08.11.2019 21:42 GÜNCELLEME 08.11.2019 21:44 DÜNYA
Irak'ta 5 günde 23 gösterici öldü
Irak'ta 5 günde 23 gösterici öldü

Irak'ın başkenti Bağdat ile güney kentlerinde düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler ve yaşanan şiddet olaylarında son 5 günde 23 kişi hayatını kaybetti. 

 

 

Irak Bağımsız İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden yapılan yazılı açıklamada, 3-7 Kasım tarihlerinde Bağdat, Kerbela, Basra ve Zikar'da düzenlenen gösteriler ile yaşanan şiddet olaylarında 23 kişinin öldüğü, 1077 kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca söz konusu tarihlerde 201 kişinin gözaltına alındığı, daha sonra bunlardan 170'inin serbest bırakıldığı kaydedildi.

 

 

IRAK'TAKİ KANLI GÖSTERİLER

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. Ülkede 1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere 25 Ekim'de yeniden başlamıştı. 

Birleşmiş Milletler Irak Misyonu, salı günü yaptığı açıklamada, 1 Ekim'den bu yana devam eden gösterilerde 254 kişinin hayatını kaybettiğini, binlerce kişinin yaralandığını duyurmuştu.

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Ordulu 6 ay önce Şikayet Et
  Ey iraklılar , önce amerikan üslerine saldırın ve amerikanlara müsade eden partilere tepkinizi koyun. Daeş size amerikanın emri ile saldırdı ! Daeş zaten amerika demek ! Aklınızı başınıza almaz iseniz yakında ülkeniz kalmayacak !!!
  Cevapla
 • oflu 6 ay önce Şikayet Et
  Amerikanın Müslüman ülkelerde istediği demokrasi ve özgürlük. Bizim insanımızın bundan ders çıkarması gerekiyor.
  Cevapla
 • yorgun 6 ay önce Şikayet Et
  daha sadamı çok ararsınız vatanınıza gavurları getirdiniz
  Cevapla
 • G.antep27 6 ay önce Şikayet Et
  Bu ırak Akıllanmaz. Daha once ic savas oldu Ne değişti hayatlarinda.Ve hala suren ic savas var.Ustune bir yenisini niye ekliyorlar.Anlamiyorum bunları
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR