Erdoğan-Trump zirvesinin ardından dikkat çeken 'Ermeni tasarısı' kararı

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, 1915 Ermeni olaylarının Senato tarafından "soykırım" olarak tanınmasını öngören bir karar tasarısının oylanmasını bloke etti.

ABONE OL
GİRİŞ 14.11.2019 08:24 GÜNCELLEME 14.11.2019 09:00 DÜNYA
Erdoğan-Trump zirvesinin ardından dikkat çeken 'Ermeni tasarısı' kararı
Erdoğan-Trump zirvesinin ardından dikkat çeken 'Ermeni tasarısı' kararı

ABD Senatosu'nda Demokrat Senatör Bob Menendez, sözde "Ermeni soykırımının resmen tanınmasını" öngören bir karar tasarısının Genel Kurul'da oylanmasını talep etti

 

 

Söz konusu talep karşısında Cumhuriyetçi Senatör Graham, tasarının oylanmasına karşı görüş bildirdi ve oylamayı bloke etti.

"SENATÖRLER TARİHİ YENİDEN YAZMAMALI"

 

 

Graham, burada yaptığı açıklamada, "Kısa süre önce Türkiye'nin askeri operasyonundan dolayı Suriye'de karşılaştığımız sorunlar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump ile görüştüm. Umarım Türkiye ve Ermenistan bir araya gelebilir ve bu sorunu (1915 olaylarını) ele alır. Senatörler tarihi yeniden yazmamalı ve onu olduğundan farklı göstermemeli." değerlendirmesinde bulundu.

Graham ayrıca, kararını geçmişe bakarak değil, Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceğine bakarak aldığını belirtti.

Graham'in söz konusu kararının, Beyaz Saray'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bazı Cumhuriyetçi senatörlerin katıldığı toplantıdan birkaç saat sonra gündeme gelmesi dikkati çekti.

ABD Senatosunda yapılacak tasarı oylamalarında herhangi bir senatör, karşı görüş bildirerek oylamanın yapılmasını bloke edebiliyor.

ABD Temsilciler Meclisi, 29 Ekim günü yaptığı oylamada, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etmişti.

Temsilciler Meclisi Demokrat Vekili Adam Schiff tarafından nisan ayında sunulan söz konusu tasarı, 11 "hayır" oyuna karşılık 405 "evet" oyuyla meclisten geçmişti.

Türkiye ise söz konusu kararın "yok hükmünde" olduğunu açıklamış ve söz konusu adımın kabul edilemez olduğunu vurgulamıştı.

ETİKETLER

YORUMLAR 18 TÜMÜ
 • Turk 10 ay önce Şikayet Et
  Yaa abd hiçbir zaman Ermeni soykırım iddialarını kabul etmez etse zaten Türkiye ye karşı kÖzür kalmaz
  Cevapla
 • kırşehirli hakkı 10 ay önce Şikayet Et
  pekala trumpa demedinizmi sayın başkan suriyede 600 bin insan-müslüman ve çocuk öldü 8 yıldır suriyedeydiniz neden dur demediniz neden hiçbirşey yapmadınızda biz pkk lı 600 kişiyi öldürünce bastınız bağırtıyı bu şehitlerin hesabını kim verecek demedinizmi
  Cevapla
 • vatan Reis 10 ay önce Şikayet Et
  ben herzaman diyorum Reis varsa kımse korkmasın yönetim emin ellerde ermenıler cok kincı bir millet oysa amerıkadakı tarıhler de proflar tam tersını söylıyo bu ermenıler yaklaşık dörtyuz bin doğuda öldurdu,yaktı ateşe verdı oyuzden şimdı terör örgütüyle beraber kardeş olmuş oysa kurtlerı katleden emerneılerdır.bır musluman kürt olarak tespıt bu
  Cevapla
 • yalancılar 10 ay önce Şikayet Et
  işine geldiğinde yazmalı gelmediğinde yazmamalı.
  Cevapla
 • Yok ya! 10 ay önce Şikayet Et
  Siz canınızın istediği yerde yapacağınız katliamı yapın elinizden lolipop gibi ermeni soykırım şekerini de düşürmeyin
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR