NASA'dan korkutan açıklama: Yapacak bir şey yok! Kaderinizi kabullenin

NASA'da eğitmen ve uçuş kontrolörü olan Robert Frost, dünyayı yok edecek büyüklükteki bir asteroidin bize doğru geliyor olması durumunda yapılacak hiçbir şeyin olmadığı konusunda uyardı. İnsanlık yalnızca kaderini kabullenmek zorunda kalacak.

ABONE OL
GİRİŞ 25.11.2019 09:59 GÜNCELLEME 25.11.2019 09:59 DÜNYA
NASA'dan korkutan açıklama: Yapacak bir şey yok! Kaderinizi kabullenin
NASA'dan korkutan açıklama: Yapacak bir şey yok! Kaderinizi kabullenin

66 milyon yıl önce dinozorların sonunu getiren göktaşı gibi başka bir devasa göktaşının da bir gün dünyaya çarpacak olması göz önünde bulundurulması gereken bir ihtimal. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yürütülen gezegeni korumaya yönelik tartışmaların sonucu maalesef pek parlak değil. Eğer bir asteroid şu an dünyayla çarpışma rotasında olsaydı, yapabileceğimiz hiçbir şey olmazdı. En azından NASA'da eğitmen ve uçuş kontrolörü olan Robert Frost'un düşüncesi bu yönde. 

 

SADECE İKİ YOLU VAR

Frost'un bir "soru ve cevap" sayfasında yazdıklarına göre, şu an veya yakın gelecekte elimizden hiçbir şey gelmiyor. Böyle bir olayın yaşanmaması için yapılan planlar henüz tahmin ve varsayım süreçleri içinde. Frost'a göre, bir asteroid çarpışmasını önlemenin iki çözümü var. Birincisi, bahsi geçen göktaşını yok etmek. İkincisi ise gök taşını rotasından saptırmak.

 

"TEKNOLOJİMİZİN HALA YOL ALMASI GEREK"

Frost yazısına şu sözlerle devam etti: "66 milyon yıl önce dinozorları yok ettiği tahmin edilen Chicxulub adlı asteroidin çapının 5 km ile 19 km arasında olduğu düşünülüyor. Böyle devasa bir nesneyi yok etmek muazzam boyutlarda enerji gerektirir. Böyle büyük bir nesneyi yok edemeyeceğimiz gibi aynı zamanda dünyadan o kadar uzaktaki bir asteroidi rotasından saptıracak bir darbe indirmeye yetecek imkanımız yok. Tercih ettiğimiz çözüm yörüngesini değiştirip dünyayı ıskalamasını sağlamak. Uzaklarda uyguladığımız küçük bir sapma; bize ulaşana dek büyük bir sapmaya dönüşebilir. Bu sapmayı uygulayacak planlara sahip olsak da teknolojimizin hala yol alması gerekiyor."

Dünyaya her yıl bölgesel çapta hasar yaratabilecek büyüklükteki bir asteroidin çarpma olasılığı 300.000'de 1 gibi küçük bir ihtimal olsa da daha büyük boyutta bir yok oluşun olasılığı imkansız değil.

Bu yüzden dünyayı asteroidlere karşı savunacak planlar gelişim aşamasında. NASA, halihazırda geçen sene OSIRIS-Rex isimli uzay aracının ulaştığı Asteroid Bennu isimli 500 metre uzunluktaki göktaşını inceleyip bilgi topluyor. 

120 YIL İÇİNDE ÇARPABİLİR

NASA, bir şehri yok edebilecek büyüklükte olan bu göktaşının 120 yıl içinde çarpabileceğinden korkuyor. Dünyaya yakın bir sonraki geçişi ise 2135 yılında.  

Bu görev, asteroidleri dünyayla olan çarpışma rotalarından saptırmaya yönelik kritik bilgiler sağlayacak. NASA, Bennu'nun dünyaya çarpmasının düşük bir ihtimal olduğunu ve büyük ihtimalle Venüs'e çarpacağını tahmin ediyor.

ESA, 2022'de yakın geçiş yapması beklenen Didymos ikili asteroidini inceleyecek olan Human Exploration Research Analog (Hera) gibi projelere 21 milyon sterlinin üzerinde yatırım yaptı.

Bu gibi projeler, dünyamızın sonunu getirecek asteroidlerden korunmamızı sağlayacak bilgileri edinmede Avrupa Uzay Ajansı'na yardımcı olacak.

KAYNAK : Webtekno

ETİKETLER

YORUMLAR 73 TÜMÜ
 • osmanlı 9 ay önce Şikayet Et
  merak etmeyin manyetik alanları CENABI HAK ayarlamıştır altı milyon yıl önce dinazor minazor bunlar hepsi RABBİMİZİN bizim hayrımıza gönderdiği gök taşıdır gerisi hikaye altı milyon yıldır olmayan kıyamete kadar olmaz lakin o korku içinizden hiç çıkmasın
  Cevapla
 • Fizikçi 9 ay önce Şikayet Et
  Bence bir astroidin dünyaya çarpması imkansız. Neden mi. Çünkü tek kütle çekim kuvveti uygulayan dünya değil. Dünyadan daha büyük gezegenler hatta yıldızlar var. Kuvvet dengesi bir şekilde sağlanmaktadır. Dinazorların astroidle yok oluşu ise sadece bir tahmin.
  Cevapla
 • doğulu 9 ay önce Şikayet Et
  evet Ustat bediuzaman hz 70 yıl önce söylemişti. imansız Amerikalar kayan bir koyruklu göktaşından bile o kadar korkarlarki uykuları kaçar. ötleri kopuyor. korkak bir millet korkak bir ülke bunlar. 1 milyon abd li 1 müslüman ehli iman Türk etmez.
  Cevapla
 • 58HÜSAMETTİN TC 9 ay önce Şikayet Et
  Sevgili nasa benim yaşim 58 senenin 18 SİNİ ÇİK YERİ KALDİ 40 YILDAN BU YANA BİR BİRTÜRLÜ DÜŞEMEDİ HEP DUNYAYİ TEYİT GEÇİYOR FİLİM FİRİLDAK ÇOK HER YIL AYNİ HABER HİÇ BİTMİYOR BİR TÜRLÜ TÜRKLERİ ÖLDÜREMEDİLER SENARYO ÇOOOOOOOOK BÜYÜK AMA ONLARİN DEDİKLERİ GİBİ DEYİL ALLAH CC İŞİNİ BİLİR VESSALAM
  Cevapla
 • adim 9 ay önce Şikayet Et
  Biz Allaha güveniyoruz, bizim Dualarımız var! Onlar düşünsün!
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR