Önce desteklemiyorum demişti... Trump'tan İran açıklaması

ABD Başkanı Trump, "ABD, özgürlükleri için protesto gösterileri düzenleyen cesur İran halkını destekliyor." dedi. Trump, daha önceki açıklamasında gösteriler konusunda değerlendirme yapmayacağını ama desteklemediklerini kaydetmişti.

ABONE OL
GİRİŞ 03.12.2019 22:40 GÜNCELLEME 03.12.2019 22:40 DÜNYA
Önce desteklemiyorum demişti... Trump'tan İran açıklaması
Önce desteklemiyorum demişti... Trump'tan İran açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, "ABD, özgürlükleri için protesto gösterileri düzenleyen cesur İran halkını destekliyor." dedi. 

 

NATO Liderler Zirvesi için Londra'da bulunan Trump, Twitter hesabından İran'daki benzin zammı protestolarına ilişkin açıklamada bulundu. 

Trump, "ABD, özgürlükleri için protesto gösterileri düzenleyen cesur İran halkını destekliyor. Trump yönetimi altında (protestoculara) desteğimiz var ve her zaman da olacak." ifadelerini kullandı. 

 

TRUMP "DESTEK VERMİYORUZ" SÖZÜNE AÇIKLIK GETİRDİ

ABD Başkanı, söz konusu Twitter mesajından önce, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşme esnasında,  İran konusunda "Çok büyük gösteriler oluyor. Birçok kişiyi öldürüyorlar ve kimse bilmesin diye de interneti kapatıyorlar." değerlendirmesinde bulunmuştu. 

Trump, gösteriler konusunda değerlendirme yapmayacağını ama desteklemediklerini kaydetmişti. Daha sonra Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile bir araya gelen Trump, burada İran ile ilgili ifadelerine açıklık getirerek, "Ben bir önceki sorunun, finansal destek soruluyor sandım. (Protestocular) Onlara desteğim tam ve en başından beri destekliyoruz." diye konuştu. 

İRAN'DAKİ BENZİN ZAMMI PROTESTOLARI 

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, 15 Kasım'da benzine üç kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından protestolara başlamıştı.

Ülkenin birçok kentinde 3 gün süren gösterilerde kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları tahrip edilmiş, marketler yağmalanmıştı. Gösterilerle ilgili olduğu öne sürülen 7 bin kişinin gözaltına alındığı belirtilmişti. İranlı yetkililer, şu ana kadar gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısını açıklamaktan kaçınırken Uluslararası Af Örgütü, gösterilerde en az 208 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

İran İçişleri Bakan Yardımcısı Cemal Örf, cumartesi günü, Uluslararası Af Örgütünün gösterilerdeki ölü sayısına ilişkin verdiği bilginin doğru olmadığını iddia etmiş ve gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının savcılık tarafından açıklanacağını duyurmuştu.

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • ahmet 9 ay önce Şikayet Et
    ruh hastasi trumppppppppppppppppppp
    Cevapla
  • BU PROVAKASYON 9 ay önce Şikayet Et
    Bu cümlesi İran halkı için PROVAKASYONDUR !!!
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR