İki ülke arasında çok gizli altın operasyonu

İngiltere- Polonya hattında bankalar arası en büyük altın sevkiyatlarından biri hayata geçirildi. Polonya, Nazilerden korumak için İngiltere'ye gönderdiği altınlarının bir bölümünü çok gizli bir operasyonla geri aldı. Toplamda 8 gece uçuşuyla getirilen 8000 külçe altın artık Polonya Merkez Bankası'nda.

ABONE OL
GİRİŞ 04.12.2019 10:26 GÜNCELLEME 04.12.2019 14:36 DÜNYA
İki ülke arasında çok gizli altın operasyonu
İki ülke arasında çok gizli altın operasyonu

Polonya, İkinci Dünya Savaşı sonrası Nazi işgalinden duyduğu endişeler nedeniyle İngiltere Bankası'na gönderdiği altın rezervlerinin bir kısmını geri getirdi. Toplamda 4 milyar pound (yaklaşık 30 milyar TL) değerindeki ve 100 ton ağırlığındaki 8000 adet külçe altın İngiltere'nin başkenti Londra’dan Polonya’ya taşındı.

 

Son birkaç aydır üst düzey bir gizlilikle yürütülen operasyonda uçaklar, helikopterler, yüksek teknolojiyle donatılmış kamyonlar kullanıldı. Altınları taşımak için Londra'daki adı açıklanmayan bir havalimanından Polonya'daki farklı bölgelere -sonuncusu 22 Kasım'da olmak üzere- 8 gece uçuşu düzenlendi, her bir uçuşta 1000 külçe taşındı.

Taşımayı üstlenen güvenlik firması G4S International Logistics dünyada bankalar arası en büyük altın sevkiyatlardan birinin gerçekleştiğini söyledi.

 

"ALTIN ÜLKENİN GÜCÜNÜ TEMSİL EDER"

Polonya Merkez Bankası'nın başındaki Adam Glapinski de son uçuştan 3 gün sonra yaptığı açıklamada İngiltere'deki altın rezervlerinin yaklaşık yarısının geri alındığını duyurdu, "Altın, ülkenin gücünü simgeler" dedi. Sosyal medyada Glapinski'nin bankadaki kasalardan birinin önünde, elinde altın külçesi tutarken çekilmiş görüntüleri paylaşıldı. 

ETİKETLER

YORUMLAR 3
 • Hakan 9 ay önce Şikayet Et
  Avrupa'da acayip şeyler oluyor. Sanki eski avrupa ve yeni avrupa oluşumu meydana gelmekde. İngiltere ve Amerika birleşip fransa ve almanyaya karşı zıt politika oluşturma çabası içinde. İnşallah kapışmaya dönmez bu oluşumlar.
  Cevapla
 • kasımpaşa lı. 9 ay önce Şikayet Et
  bizim verdiğimiz altınlarıda getirtsin reis yoksa üzerine çöker bu ingilizler
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 9 ay önce Şikayet Et
  Bunlar ingilizin iyi günleri Allah süründürsün İnşaallah.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR