Dünya bu görüntüleri konuşuyor! Merkel yine korkuttu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Auschwitz-Birkenau Nazi toplama kampına gerçekleştirdiği ziyarette gerçekleşen törende dengesini kaybetti.

ABONE OL
GİRİŞ 07.12.2019 13:42 GÜNCELLEME 07.12.2019 14:41 DÜNYA
Dünya bu görüntüleri konuşuyor! Merkel yine korkuttu
Dünya bu görüntüleri konuşuyor! Merkel yine korkuttu

Polonya'nın Oscwinchim kentindeki Auschwitz-Birkenau toplama kampını ilk kez ziyaret eden Alman Şansölye, burada Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ile Naziler tarafından katledilen insanlar anısına çiçek bıraktı.

 

 

YİNE KORKUTTU

Auschwitz'deki Nazi toplama kampına ziyaret eden Angela Merkel yine endişelendirdi.

 

 

Katledilen insanlar anısına çiçek bırakan 65 yaşındaki Şansölye Merkel bir anda dengesini kaybetti ve yalpalamaya başladı.

Düşme tehlikesi geçiren Merkel'e yardım elini uzatan ilk kişi Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki oldu.

Merkel'in düşme tehlikesi yaşadığı o anlar akıllara 65 yaşındaki Şansölye'nin 18 Haziran'da Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'i karşıladığı sırada, 27 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı Sarayında Adalet Bakanı Christine Lambrecht'in atama töreninde ve Finlandiya Başbakanı Antti Rinne’yi karşılaması sırasında titreme nöbeti geçirdiği anları getirdi.

Alman Şansölye, sağlık durumuna ilişkin ''Endişe etmeye gerek yok, ben iyiyim.'' ifadesini kullanmıştı. Merkel daha sonra Başbakanlık'ta kabul ettiği Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ve Moldavya Başbakanı Maya Sandu’nun ziyaretleri sırasında titreme nöbeti geçirmemesi için ulusal marşlar okunduğunda sandalyede oturmuştu.

"DERİN BİR UTANÇ DUYUYORUM"

Angela Merkel, burada yaptığı konuşmada, geçmişte yaşanan acı olayların hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini belirterek, ''Derin bir utanç duyuyorum.'' dedi.

Almanya'nın o zamana ait suçların hatırasını canlı tutmak zorunda olduğunu dile getiren Merkel, susmanın bir cevap olmayacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Merkel, Nazi toplama kamplarını kurarak sistematik bir şekilde insanları öldürenlerin Alman olduklarını belirtmelerinin önemine dikkati çekerek, bunu hayatlarını kaybedenlere borçlu olduklarını vurguladı.

Merkel, antisemitizm karşısında uyanık olunması gerektiğine işaret ederek, ''Burada katledilenleri hiçbir şey geri getiremeyecek. Bu suç Alman tarihinin bir parçası olarak kalacak. Bu tarih sürekli anlatılmalı ki unutmayalım, anlatılmalı ki bugün ve yarın her insanın onurunu koruyabilelim.'' ifadesini kullandı.

Nazi kamplarında sistematik olarak öldürülen her bir insanın isminin ve hikayesinin olduğunu anlatan Merkel, ''Yahudi soykırımı kurbanlarının önünde ve onların ailelerinin önünde eğiliyorum'' dedi.

Merkel ayrıca Alman hükümeti ve eyalet hükümetlerince Auschwitz-Birkenau Vakfı'na 60 milyon avro bağışlanacağını bildirdi.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de Nazi soykırımının unutulmaması gerektiğini kaydetti.

Morawiecki, her geçen gün toplama kampı tanıklarının azaldığına dikkati çekerek, ''Bu nedenle hatıraları korumada ve onları aktarmada sorumluluğumuz daha da giderek büyüyor.'' diye konuştu.

ETİKETLER

YORUMLAR 18 TÜMÜ
 • Asım 9 ay önce Şikayet Et
  Dengesiz olduğu belli.
  Cevapla
 • hızırali 9 ay önce Şikayet Et
  GEBERECEK ALLAHIN iZNİYLE
  Cevapla
 • Altaylar 9 ay önce Şikayet Et
  Almanya’da yaşayan Türkiye vatandaşlarına geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Nede olsa onların Başbakan’ı ve teyzeleri Merkel. Türkiye sevdalısı ve Türk olan ve Türk gibi yaşayan kardeşlerimi tenzih ederim
  Cevapla
 • iyi güldüm :-) 9 ay önce Şikayet Et
  65 yaşındaymış, daha 2 senesi var emekli olmaya, Almanyada 67 yaşında emekli yapıyolar. Acaba kendi kendine sordumu mantıklımı diye 67 yaş acaba düşürsekmi diye düşünmüşmüdür. :-). kendisin herşeyi önüne geliyor başkaları yapıyor işlerini. siradan işçi, memur, hastanede çalışanlar ne yapsın peki o yaşta nasıl çalışsın düşünmüşmüdür bunları.
  Cevapla
 • AHMET 9 ay önce Şikayet Et
  Bu kadın hıh diye gider demedi demeyin :)
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR