İtalya'dan Türkiye açıklaması

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde, kapıların hiçbir zaman kapanmadığını söyledi. Di Maio, "Türkiye, NATO için önemli bir ülke. Ticari açıdan da İtalya’nın stratejik bir ortağı. İlişkiler iyiyken de yolunda gitmeyen şeyler söylenebilir.'' ifadelerini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 07.12.2019 18:39 GÜNCELLEME 07.12.2019 18:39 DÜNYA
İtalya'dan Türkiye açıklaması
İtalya'dan Türkiye açıklaması

Bakan Di Maio, Yabancı Basın Derneği üyelerini Dışişleri Bakanlığında kabulünde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

'ATIŞMALARI BİR KENARA BIRAKIRSAK...'

Bir Türk gazetecinin "Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci"ne ilişkin sorusuna Di Maio, "Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci aslında hiçbir zaman kapanmadı. Atışmaları bir kenara bırakırsak, Türkiye’deki bazı siyasi olaylar, Avrupa Birliği’nin bütünün de tereddütlere yol açtı. Bu üyelik mevzusunda Avrupa hep birlikte karar verecek. AB’de de birçok konuda pek çok bölünme oluyor ve böyle olduğunda da içeriden ve dışarıdan eleştiriler gelmeye başlıyor." yanıtını verdi.'TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ÜLKE'

 

Di Maio, "Türkiye, NATO için önemli bir ülke. Ticari açıdan da İtalya’nın stratejik bir ortağı. İlişkiler iyiyken de yolunda gitmeyen şeyler söylenebilir. Paylaşmadığımız, katılmadığımız bir şey varsa söylenebilir. Son olarak Türkiye’nin Suriye topraklarına yaptığı operasyonda da dediğimiz gibi." dedi.

O RÖPORTAJI HATIRLATILDI

Suriye konusunda, daha önce Beşşar Esed ile diyalog kurulması gerektiğini belirten röportajı hatırlatılan Di Maio, şunları kaydetti:

 

"Benim daha önce de söylediğim şu idi, her şey BM kararları ve BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in yapacağı çalışmaya bağlı. Ben, Pedersen’in yürüttüğü çalışmanın, Astana süreci ve batıda giden süreci bütün bunları birleştirmesini ve bir sonuca ulaştırmasını umuyorum. Suriye’nin birliğe ihtiyacı var. Yaptığımız bütün işler, taraflarla yürütülen diyaloglar, Anayasa Komitesi çalışmalarına katılmayan ülkeler de olmak üzere bütün ülkeler, BM kararları ve Özel Temsilci Pedersen’in bir metre arkasında sıralanmalı ve o da liderlik yapmalı. Aksi takdirde her şeyin rastgele gitme riski ortaya çıkar."LİBYA AÇIKLAMASI

İtalyan bakan, Libya konusunda da Berlin Konferansının önemli olduğunu ancak çalışmaların hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Di Maio, Roma'da dün ve bugün yapılan 5. MED Akdeniz Diyaloğu Forumu oturumlarına işaret ederek, "Açık bir sinyal geliyor. O da daha fazla zamanımızın kalmadığıdır. Libya’da ateşkes koşullarına ulaşmamızı sağlamayı hızlandırmamız gerekiyor bir an önce." dedi.

Luigi Di Maio, Çin'in 5G teknolojisini NATO üyesi İtalya üzerinden Avrupa’ya sokmaya çalıştığına yönelik ABD'den baskı görmediklerini ama bir uyarı geldiğini ifade etti.

ETİKETLER

YORUMLAR 6 TÜMÜ
 • mahmut aydin 8 ay önce Şikayet Et
  türkiyeyi asla avrupa birligine almazlar türkiye kendini ona göre organize etsin.
  Cevapla
 • Caner 8 ay önce Şikayet Et
  İnanmayın
  Cevapla
 • Umut 8 ay önce Şikayet Et
  Birliğe üye hikâyesi ülkemizi kontrol etme sistemidir.
  Cevapla
 • ALİ çabuk 8 ay önce Şikayet Et
  AB mi kaldı ortada senin kaçmaya çalıştığın birliğe biz niye girelim siz anca cehapelileri kandırırsınız aldık alıyoruz kapı açık kapalı 60 yıldır
  Cevapla
 • paşali1 8 ay önce Şikayet Et
  60 yil degil 600 yil gecse yine almayacaklar bunu herkes biliyor çöküntü içindeler enkaz çok büyük altinda kalacaklar
  Cevapla
 • 01adana 8 ay önce Şikayet Et
  buda kim aynı paravan pazarlamacılara benziyor
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR