ABD'de azil süreci devam ediyor: Oylama yapıldı, Beyaz Saray tepkili

Son dakika... ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, Başkan Donald Trump'a yönelik iki azil maddesini onaylayarak Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na gönderdi. Beyaz Saray'dan ise oylamaya tepki geldi. Sözcü Grisham, "Azil soruşturması saçmalığı utanç verici bir sona ulaştı" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 13.12.2019 19:57 GÜNCELLEME 13.12.2019 20:03 DÜNYA
ABD'de azil süreci devam ediyor: Oylama yapıldı, Beyaz Saray tepkili
ABD'de azil süreci devam ediyor: Oylama yapıldı, Beyaz Saray tepkili

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, Başkan Donald Trump'a yönelik iki azil maddesini onaylayarak Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna gönderdi.

 

Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi bugün, Trump'ın azline yönelik "görevin kötüye kullanılması" ve "Kongre'nin işleyişini engelleme" maddelerini oyladı.

"Görevini kötüye kullanma" maddesi 17 Cumhuriyetçi vekilin "hayır" oyuna karşı, 23 Demokrat vekilin "evet" oyu ile kabul edildi.

 

"Kongre'nin işleyişini engelleme" maddesinde de aynı oy oranları oluştu.

Maddeleri içeren azil davası taslağının gelecek hafta Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda gündeme gelmesi ve oylanması bekleniyor.

Dava taslağı, 435 vekilin bulunduğu Temsilciler Meclisi'nde üyelerin salt çoğunluğunun evet oyunu alması durumunda bu sefer Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato'ya gidecek ve Trump'ın yargı süreci orada başlayacak.

Söz konusu oylama ABD'nin eski Başkanı Bill Clinton'a yönelik 1998'de yapılan oylamadan sonra bir başkanın azline yönelik yapılan ilk oylama olma özelliği taşıyor.

CUMHURİYETÇİ VE DEMOKRATLAR ARASINDA TARTIŞMA

Oylamadan önce Adalet Komitesinde yapılan oturumda, Cumhuriyetçi ve Demokrat vekiller arasında tartışma yaşandı. 

Cumhuriyetçi vekiller, bugüne kadar yürütülen azil soruşturmasının meşruluğunu sorguladı ve kendi taraflarından hiçbir şahidin dinlenmediğini vurguladı. 

Demokrat vekiller ise Trump'ın yaptıklarının "savunulacak hiçbir yanı olmadığını" iddia etti. 

BEYAZ SARAY'DAN TEPKİ

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, Başkan Donald Trump'a yönelik azil maddelerinin Temsilciler Meclisi Adalet Komitesinde onaylanmasına ilişkin, "Temsilciler Meclisi Adalet Komitesindeki umutsuz azil soruşturması saçmalığı, utanç verici bir sona ulaştı" değerlendirmesinde bulundu. 

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham.

Temsilciler Meclisi Adalet Komitesinde Trump'a yönelik azil maddelerinin kabul edilmesinin ardından yazılı açıklama yapan Grisham, şu ifadeleri kullandı:

"Temsilciler Meclisi Adalet Komitesindeki umutsuz azil soruşturması saçmalığı, utanç verici bir sona ulaştı. Başkan Trump, Senato'da adil bir davranış ve yargı süreci görmeyi dört gözle bekliyor, zira bu haklar, Temsilciler Meclisinde kendisine verilmedi." 

GELECEK HAFTA OYLANACAK

Öte yandan Demokratların elindeki Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Steny Hoyer, Temsilciler Meclisi Genel Kurulundaki azil oylamasının gelecek hafta yapılacağını resmi olarak duyurdu. 

Hoyer, Adalet Komitesindeki oylamanın ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Trump'a yönelik 'Görevini kötüye kullanma' ve 'Kongrenin işleyişini engelleme' başlıklarından oluşan azil maddeleri gelecek hafta Genel Kurul'da olacak. Daha sonra Amerikan halkının temsilcileri, Başkan Trump'a karşı bu davanın Senato'ya gidip gitmeyeceğine karar verecek." bilgisini paylaştı. 

 Amerikan basınına konuşan bazı Demokrat yetkililer de söz konusu oylamanın çarşamba yapılabileceğini vurguladı. 

AZİL SORUŞTURMASI

Eylül ayında basına sızan ve 25 Temmuz'da yaptıkları telefon görüşmesinde Donald Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, 24 Eylül'de "ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiği" ve "Başkanlık yeminine ihanet ettiği" gerekçesiyle Trump'a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı. Temsilciler Meclisi, 31 Ekim'de azil soruşturmasının usullerini oylamış ve kamuya açık oturumların yapılmasını kararlaştırmıştı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'ndeki kamuya açık oturumlar ise 13-21 Kasım'da yapılmıştı. İstihbarat Komitesi, Trump'ın suçlandığı 300 sayfalık raporunu salı günü kamuoyuna açıklamış ve söz konusu raporu Adalet Komitesi'ne göndermişti. Azil soruşturması kapsamındaki ilk oturumunu geçen hafta çarşamba günü yapan Adalet Komitesi, ikinci oturumunu da pazartesi günü yapmıştı.

Trump ise azil soruşturmasını "Demokratların cadı avı" olarak nitelendirerek, sürecin başından beri suçsuz olduğunu savunuyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 5 TÜMÜ
 • Analız 9 ay önce Şikayet Et
  Evangelıstler trumpu yok etmek ıstıyor cunkı onlara daha cok ıs bıtırıcı adam lazım ornegın w. Bush gıbı bırı ama dunya artık o dunya degıl kımse sızın kolenız degıl assagılık kopek soyları.
  Cevapla
 • Zabit 9 ay önce Şikayet Et
  Bir yandan Türkiye ile öbür yandan turmp ile uğraşan yahudi emperyalist güçler ne yapsada galip olamıyacaklar. Nasıl ki turmp güçlü Türkiye'nin dize getirileyemiyeceğini anladı ergeç onlar da anlayacak
  Cevapla
 • Fatih 9 ay önce Şikayet Et
  BiZ bu filmi daha önce ülkemizde izlemiştik senaristin bizdeki adı fetö abddeki adı derin devlet reisin geçtiği sınavdan şimdi tramp geçiyor erkeklerin kazanabildigini umarım görmüştür
  Cevapla
 • Karadenizli 9 ay önce Şikayet Et
  Vatanini düşünen birileri yok bu abd. De
  Cevapla
 • Uğurx1 9 ay önce Şikayet Et
  Trump yahudiler senide yiyecek işlerine yaramadın.istediklerini yapmadın .
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR