Irak'taki gösteriler devam ederken ABD'den İran'a uyarı geldi

Irak'ta hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "İran'ın ya da uzantılarının, Amerikalılara, müttefiklerimize ya da çıkarlarımıza zarar verecek herhangi bir saldırısına ABD'nin kararlı bir şekilde karşılık vereceğini İranlı liderlere hatırlatmak isterim" açıklaması yaptı.

ABONE OL
GİRİŞ 13.12.2019 23:59 GÜNCELLEME 14.12.2019 00:57 DÜNYA
Irak'taki gösteriler devam ederken ABD'den İran'a uyarı geldi
Irak'taki gösteriler devam ederken ABD'den İran'a uyarı geldi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yazılı açıklama yaparak, Irak'ta son günlerde yaşanan ve ABD'nin İran'ı sorumlu tuttuğu saldırılarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

 

"İran'ın uzantıları, son dönemde Irak güvenlik güçleri ile Amerikan ve Uluslararası Koalisyon askerlerinin bulunduğu üslere karşı birçok saldırı düzenledi" ifadesini kullanan Mike Pompoe, söz konusu unsurların 9 Aralık'ta Bağdat Havalimanı yakınındaki bir askeri üsse roketli saldırı düzenlediğini, 11 Aralık'ta da havalimanına bir başka roketli saldırının yapıldığını anımsattı.

Pompoe, açıklamasında, ABD'nin Irak güvenlik güçleriyle yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

 

 

"İran'ın ya da uzantılarının, Amerikalılara, müttefiklerimize ya da çıkarlarımıza zarar verecek herhangi bir saldırısına ABD'nin kararlı bir şekilde karşılık vereceğini İranlı liderlere hatırlatmak isterim. İran, komşularının egemenlik haklarına saygılı olmalı ve hem Irak'taki hem de bölgedeki uzantılarına askeri destek vermeyi derhal kesmelidir."

ASKERİ ÜSSE 9 ARALIK'TA SALDIRI GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİ

Bağdat Uluslararası Havalimanı yakınındaki askeri üsse 9 Aralık günü 4 katyuşa füzesiyle saldırı gerçekleştirilmiş, saldırıda 6 asker yaralanmıştı.

Çevrede yapılan aramalar sonucu, saldırılarda kullanılmak için "füze fırlatma noktası"na rastlandığı ifade edilmişti.

Irak'ta daha önce de Salahaddin ve Enbar vilayetlerinde bulunan ABD askeri üslerine füzeli saldırı düzenlenmişti.

ETİKETLER

YORUMLAR 14 TÜMÜ
 • kemalat 9 ay önce Şikayet Et
  Bu uyanık ABD in başına esas BELA nın K.KORE olacagını unutmuş..K.KORE nın deli lideri DELİLİK YAPARSA ABD çok şey kaybeder İleri medenıyet ve Tekonolojisi olan ABD bunların çok zarar görmesinde halkı ne yapacak Yıllardır RAHAT yaşamaya alışmış olanlar iş sıkıya gelince panıklediklerinde esas kazanan K.Kore olur...ABD yokluk sıkıntı baş göstersin bakalım ZENCİ ler işte o zaman KARA ÖFKEYE dönüşür..
  Cevapla
 • Göktürk 9 ay önce Şikayet Et
  kuduz terörist katil it Amerika senin başkalarına söyleyecek lafın olamaz Afganistan suriye Irak'ta katlettiğin yüzbinlerce masum insanların hesabını ver
  Cevapla
 • Asım 9 ay önce Şikayet Et
  Boşa konuşuyor. Aynı Lafları İran 'da söyler.
  Cevapla
 • Cenk1453 9 ay önce Şikayet Et
  Hooşşt KÖPEK sen kendini ne sanıyorsun abd nin ne işi var suriye de ırak da suriye de defolup gidin ortadoğuda köpekler
  Cevapla
 • murtaza 9 ay önce Şikayet Et
  Amerikanın planları artık açık, ortalık karışmış iken, ortadoğuyu dümdüz yapmak, haritadan silmek
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR