NASA, Jüpiter'de kasırga keşfetti!

NASA'nın Juno uzay aracı, Jüpiter'in güney kutbunda büyük bir kasırga keşfetti. Bilim insanları kasırgayı Juno'ya kritik bir manevra yaptırmaya çalışırken fark etti.

ABONE OL
GİRİŞ 14.12.2019 09:35 GÜNCELLEME 14.12.2019 10:12 DÜNYA
NASA, Jüpiter'de kasırga keşfetti!
NASA, Jüpiter'de kasırga keşfetti!

NASA'dan bilim insanları, 3 Kasım 2019 tarihinde Jüpiter'in güney kutbunda büyük bir kasırga keşfettiklerini açıkladılar.

 

 

Webtekno'nun aktardığına göre NASA'nın Juno uzay aracının baş araştırmacısı Scott Bolton, yaratıcılık ve analitik düşüncenin bir kez daha NASA'nın çok işine yaradığını belirtti.

Bolton, keşif sırasında Juno'nun gezegenin 3 bin 500 kilometre uzağında veri toplamaya çalıştığını, tam bu sırada yörüngenin uzay aracını Jüpiter'in gölgesine doğru taşıdığını fark ettiklerini söyledi. Juno güneş enerjisiyle çalıştığı için bu durum büyük risk demekti.

 

 

Bolton, bu durumun gerçekleşmesi hâlinde Juno'da büyük sorunlar yaşanabileceğini belirtti. Bilim insanı, araştırmacı ekibin enerjiyi koruma ve çekirdeği sıcak tutma için yollar aradığını, bu sırada mühendislerin 'Jüpiter'in gölgesinden atlamak' fikrini geliştirdiğini söyledi.

Juno için çalışan Roma Ulusal Astrofizik Enstitüsü'nden Alessandro Mura, kasırgayı Juno'nun Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) aracı ile keşfettiklerini açıkladı. Yeni kasırganın Teksas eyaleti büyüklüğünde olduğunu söyleyen Mura, daha önce keşfedilen altı kasırgadan daha büyük olduğuna dikkat çekiyor. JIRAM'dan elde edilen yeni bilgilerin, beşgen şeklinde dizilmiş kasırgalar şemasından altıgen bir şemaya doğru geçişe işaret edebileceği belirtiliyor.

Juno için çalışan Kaliforniya Üniversitesi'nden Cheng Li, kasırgaların Jüpiter'de daha önce görmedikleri olaylar olduğuna dikkat çekiyor. Akışkan hareketlerine dair yeni bir fizik gördüklerini kaydeden Li, Jüpiter gibi dev gezegenlerin atmosferlerinin nasıl işlediğine dair de yeni bilgiler de elde ettiklerini belirtiyor.

NASA'nın Juno uzay aracı, 5 Ağustos 2011 tarihinde Florida'dan fırlatılmış ve araç 4 Temmuz 2016 tarihinde Jüpiter'in yörüngesine yerleşmişti.

ETİKETLER

YORUMLAR 3
 • Buldozer 6 ay önce Şikayet Et
  he he Nasa he he..kainatta tek yaşanacak yer olan Dünyayı yüce Allah insanların emrine yarattı.. üfürükçülük yapıp milletin kafasını karıştırmayın
  Cevapla
 • kaldiris 6 ay önce Şikayet Et
  napalim yani
  Cevapla
 • gakko 6 ay önce Şikayet Et
  NASA nin annasi ağlatmiş neyi keşif ederse etsin boş hepsi kainatin sahibi Allah dir. gerisi fani ve hayal yaradan bu dünya yi özenerek insan oğluna yaratti ve bundan başka da başka yaşanacak gezegen yoktur insanlari kandirip da yok ufo geldi uzayli indi bindi felan filan inanç olmayinca böylesi düşünce ve sözler de hayelden ibaret
  Cevapla
 • hasan 6 ay önce Şikayet Et
  İlim konusunu ayrı tutsan iyi olur.Kur an bu konuda bir çok ayeti le uyarı vermektedir.Diğer gezegenlerde insan olmayabilir.Ancak başka canlı türleri olmadığını göstermez.En doğrusunu ALLAH bilir
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR