Hafter ve destekçileri kimdir? Askeri gücü ne kadar?

Türkiye ile meşru Libya hükümeti arasında, Akdeniz’deki dengeleri değiştiren bir mutabakat imzalandı. Bundan rahatsız olan ülkeler ise Libya’da darbeci Halife Hafter’i destekliyor. Peki, Hafter'in Libya'daki etkinliği ne seviyede? Hafter ve destekçilerini kimdir? Askeri gücü ne kadar? İşte detaylar...

ABONE OL
GİRİŞ 15.12.2019 00:39 GÜNCELLEME 15.12.2019 00:39 DÜNYA
Hafter ve destekçileri kimdir? Askeri gücü ne kadar?
Hafter ve destekçileri kimdir? Askeri gücü ne kadar?

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası, Doğu Akdeniz’de dengeleri değiştirdi.

 

Anlaşma ile Türkiye’nin kıta sahanlığının batı sınırı netleştirilmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta başında TRT ortak yayınında Türkiye'nin kararlığına vurgu yaptı. Erdoğan, Libya'dan talep gelirse, Türkiye'nin anlaşma gereği Libya'ya asker gönderebileceğini söyledi.

 

LİBYA MEŞRU HÜKÜMETİ

Fayiz es-Sarac'ın başbakanlığındaki Trablus hükümeti, 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde varılan "Libya Siyasi Anlaşması" uyarınca kuruldu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de, 2259 sayılı kararla bu hükümeti Libya'nın tek meşru temsilcisi kabul etti.

Ancak Libya’da bir hükümet daha var.

Meşru bir dayanağı olmayan Tobruk merkezli bu hükümet, darbeci general Halife Hafter’in gölgesinde.

İÇ SAVAŞI TETİKLEYEN HAFTER KİMDİR?

Hafter, Muammer Kaddafi döneminde ordu içindeki önemli komutanlardan biriydi. Libya-Çad savaşının da cephe komutanıydı ancak esir düştü; Amerikan ordusunun yardımıyla kurtarıldı. 

Sığınma hakkı tanınmasıyla Amerika'ya yerleşen Halife Hafter, CIA'in merkezinin bulunduğu Virginia bölgesinde ikamet etti. O günden sonra ülke dışında Kaddafi karşıtı faaliyetlere başladı. 

1993 yılında CIA'in desteklediği başarısız darbe girişimini yönettiği gerekçesiyle ülkesinde idam cezasına çarptırılmıştı.

KADDAFİ'DEN SONRA BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI

Hafter, Kaddafi'nin devrilmesinin ardından bir kez daha ortaya çıktı.

2014 yılında Milli Kongre'ye yönelik başarısız bir darbe girişiminde daha bulundu. Geçtiğimiz nisan ayında birliklerine başkenti ele geçirme emrini verdi. Ancak sonuç hüsrandı. 

TÜRKİYE'Yİ DE SORUMLU TUTTU?

Darbeci general, bu başarısızlıktan Libya'daki meşru hükümeti destekleyen Türkiye'yi de sorumlu tuttu.

Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu'nun sözcüsü, Türkiye'den gelip Trablus'a inmeye çalışan her uçağı düşman unsuru sayacaklarını, aynı şekilde Libya limanlarına yanaşmaya çalışan Türk gemilerini de hedef alacaklarını duyurdu.

Türkiye ile mutabakata imza atan Başbakan Fayiz es-Sarac, Hafter'in amacının yarım kalan darbeyi tamamlamak olduğunu düşünüyor.

LİBYA'DA ASKERİ GÜÇ DAĞILIMI NASIL?

Trablus ve çevresini savunmaya çalışan Ulusal Mutabakat Hükümetinin elinde sınırlı sayıda silahlı güç var.

Halife Hafter ise Libya’da düzenli orduya sahip tek güç.

Hafter, 30 bin asker, 20 savaş uçağı, 20 saldırı uçağı, 27 askeri helikopter, 5 kargo uçağı, 530 zırhlı askeri araç, 300 tank, 1 fırkateyn ve 4 devriye gemisine sahip. 
 

Bu noktada darbeci generalin kim ya da kimler tarafından desteklendiği sorusu gündeme geliyor.

Hafter, kamuoyuna da yansıdığı şekliyle, Mısır, BAE, Sudan ve Suudi Arabistan tarafından destekleniyor. İddialara göre bu eksene Batı'dan Fransa da dahil olmuş durumda.

Hafter'e bağlı milislerin, 26 Haziran'da Griyan kentinden çekilirken bırakmak zorunda kaldığı ağır silahlar da bu iddiaları doğrular nitelikte.

Oysa Birleşmiş Milletler, Libya'daki taraflara yönelik silah ambargosu uyguluyor. Yani Hafter'i destekleyen güçler, Birleşmiş Milletler kararlarını da hiçe sayıyor.

Türkiye ile Libya arasında varılan Doğu Akdeniz mutabakatından rahatsız olan Yunanistan gibi ülkelerse, darbeci generale sıcak mesajlar göndermeye çoktan başladı bile.

KAYNAK : TRT Haber

ETİKETLER

YORUMLAR 16 TÜMÜ
 • Kamuoyu destegi 7 ay önce Şikayet Et
  Halk düzen ve istikrar ister... Resmi hükümet bu güveni vermeli... Yoksa yeni diktatör yolda gibi... Rabbim müslüman milletlere sağlıklı toplum düzeni nasip eylesin... Bizde hem cikarimizi dusunelim hemde mesela libyanın veya tunusun cezayirin iyiligini isteyelim.
  Cevapla
 • Nobut 7 ay önce Şikayet Et
  Bu adam ve avanelerine bizim imanlı bir tabur askerimiz cok gelir. INŞAALLAH bu adam yargılanmak üzere Türkiye ye getirilir. O günler çok uzak değil.Sonra kimse durmasın önümüzde.Çok şükür 100 yıllık uykudan uyanıyoruz.
  Cevapla
 • Transfer 7 ay önce Şikayet Et
  Pyd teröristlerine verilen 30 bin tır yardımdan bir kaç bini Libya meşru hükümeti için TRANSFER edilse,ele geçen ganimetlerden....
  Cevapla
 • Hafter 7 ay önce Şikayet Et
  Islam düsmani bir hain olur kendisi. Ama reis halleder bunu
  Cevapla
 • DOBRA 7 ay önce Şikayet Et
  gerçek vatan haini ajan olur kendisi
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR