İran böyle mesaj gönderdi: Biz hazırız, top ABD'de

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, yeni tutuklu takasına hazır olduklarını ve bu konuda topun ABD sahasında olduğunu söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 16.12.2019 16:25 GÜNCELLEME 16.12.2019 16:35 DÜNYA
İran böyle mesaj gönderdi: Biz hazırız, top ABD'de
İran böyle mesaj gönderdi: Biz hazırız, top ABD'de

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

İran vatandaşı 3 bin kişinin muhtelif suçlamalarla farklı ülkelerde tutuklu olduğunu belirten Musevi, buna karşılık birçok ülke vatandaşının da İran'da tutuklu olduğunu ve bu sorunu çözmek için yeni tutuklu takasına hazır olduklarını ifade etti.

Musevi, şöyle konuştu: "İran Dışişleri Bakanlığı, yeni tutuklu takasına hazır olduğunu ve bu konuda topun ABD sahasında bulunduğunu ilan etti. İsviçre gibi ülkeler, bu konuda adım atarsa yeniden tutuklu değişimi yapabiliriz."

 

Musevi ayrıca yaptırımları ihlal etmekle suçlandıkları için vizeleri bulunsa dahi vatandaşlarından zorunlu olmadıkça ABD'ye seyahat etmemelerini istedi.

ARABİSTAN'A MESAJ

İran'dan bir heyetin müzakere amacıyla Suudi Arabistan'a gittiği iddialarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Musevi, bu konuda bir bilgisi olmadığını söyledi.

Bu ülkeyle hac ve umreler için giden yetkililerin dışında herhangi bir görüşme olmadığını ancak bazı ülkelerin gerginlikleri bitirmek ve müzakereleri başlatmak için birtakım girişimlerde bulunduğunu dile getiren Musevi, şunları kaydetti: "Suudi Arabistan'ın, İran tarafından uzatılan dostluk elini sıkmasını temenni ediyoruz. Şu bilinmelidir ki yabancıları davet etmekle, silah depolamakla güvenliği sağlayamayız. Bununla durum değişmeyecek, belki daha da kötü olacak."

AB'YE ÇAĞRI

Musevi, nükleer anlaşmadaki taahhütlerin azaltılmasıyla ilgili atılacak yeni adımların henüz değerlendirme aşamasında olduğunu ve daha zaman varken AB ülkelerinden bu konuda ciddi adımlar atmalarını beklediklerini ifade etti.

Rusya'nın Fordo Nükleer Tesisleri'nden çekilmesine ilişkin ise Musevi, Moskova ile iş birliği noktasında geri adım atılmadığını ve faaliyetlerin durma nedeninin teknik olduğunu dile getirdi.

Musevi, Rusya'dan alınacak 5 milyar doların da kredi olmadığını ve bu paranın Moskova ile yaptıkları ortak projelerin geliştirilmesi için tahsis edildiğini söyledi.

OECD bünyesinde Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu FATF yasasıyla ilgili olarak da Musevi, şu ifadeleri kullandı: "Dost ve komşu ülkeler de bu yasanın çıkmaması ve FATF'a üyeliğin gerçekleşmemesi durumunda İran bankaları ile çalışamayacaklarını bildiriyorlar. Eğer üyelik olmazsa şartlarımız daha da ağırlaşır ve ekonomimiz daha kötü hale gelir."

Musevi, son olarak Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yakın zamanda Japonya ve Malezya'yı ziyaret edeceğini ve Asya'daki gelişmeler ile nükleer anlaşma konularının ele alınacağını sözlerine ekledi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR