Yeni yılın ilk gününde bombayı patlattı: Dünya yeni silahımızla tanışacak

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, ABD ile yapılan görüşmeler süresince askıya aldığı nükleer ve uzun menzilli füze denemelerine devam edeceklerini duyurdu. Kuzey Kore lideri ayrıca, ülkesinin kısa süre içinde "yeni bir stratejik silah" tanıtacağını açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 01.01.2020 10:22 GÜNCELLEME 01.01.2020 14:05 DÜNYA
Yeni yılın ilk gününde bombayı patlattı: Dünya yeni silahımızla tanışacak
Yeni yılın ilk gününde bombayı patlattı: Dünya yeni silahımızla tanışacak

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesinin kısa süre içinde "yeni bir stratejik silah" tanıtacağını açıklarken, diyalog kapısını açık bıraktı ve nükleer denemelerin kapsamının ABD'nin tutumuna bağlı olduğunu söyledi.

 

ABD ile Kuzey Kore arasındaki görüşmeler, Washington'un Pyongyang'a uyguladığı yaptırımları nükleer programını tamamen terk etmeden kaldırmayı reddetmesi üzerine kesilmişti.

Kuzey Kore, 2019'un sonunda küçük silah testleri gerçekleştirmişti. Bu da ABD'nin taviz vermesini sağlama girişimi olarak değerlendirilmişti.

 

YAPTIRIMLAR VE TATBİKATLAR SÜRERKEN…

Pyongyang'ın nükleer denemelerine ve ABD ana karasına ulaşabilecek kıtalar arası balistik füze denemelerine yönelik kendi ilan ettiği moratoryum, Washington ile yapılan görüşmelerin temel konularından birini oluşturuyordu.

Kuzey Kore, 2017'den beri bu tarz denemeler gerçekleştirmiyordu. Bu yönde yapılacak daha ileri denemeler, ABD seçim yılına girerken Başkan Donald Trump'ı öfkelendirebilir.

1 Ocak'taki parti toplantısında konuşan Kim Jong-un, Kuzey Kore'nin bu moratoryuma artık bağlı olmadığını; zira ABD'nin Güney Kore ile ortak askeri tatbikatlar gerçekleştirdiğini ve Pyongyang'a yönelik yaptırımları artırdığını söyledi.

ETİKETLER

YORUMLAR 2 TÜMÜ
 • yyyy 8 ay önce Şikayet Et
  devam devam
  Cevapla
 • Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  Meydanı Amerikaya bırakma. Devam et.
  Cevapla
 • İhtiyar 8 ay önce Şikayet Et
  Adam bu adam
  Cevapla
 • Bunama 8 ay önce Şikayet Et
  Sen bide parktan ot toplayıp yiyen perişan halkını gör. Ne farkı var trampetten yahudiden
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR