Putin: Bu çok tehlikeli! Erdoğan'la da konuştuk...

Son dakika haberi: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Kremlin Sarayı’nda görüştü. Putin, Libya’da taraflar arasında ateşkesin sağlanacağını umduklarını söyledi. Putin ayrıca Başkan Erdoğan'la görüşmesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Merkel'in gündeminde de Libya vardı.

ABONE OL
GİRİŞ 11.01.2020 22:43 GÜNCELLEME 11.01.2020 22:58 DÜNYA
Putin: Bu çok tehlikeli! Erdoğan'la da konuştuk...
Putin: Bu çok tehlikeli! Erdoğan'la da konuştuk...

Son dakika haberi: Tüm dünyanın kilitlendiği Libya'da yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Kremlin Sarayı’nda görüştü. Düzenlenen ortak basın toplantısında uluslararası ve bölgesel güncel meseleleri Merkel ile detaylı  görüştüklerini belirten Putin, öncelikle Libya’daki durumu ele aldıklarını kaydetti.

 

Libya’da büyük ölçekli çatışmaların devam ettiğini ve terör faaliyetlerinin arttığını kaydeden Putin, ülkede ekonomik ve sosyal alandaki durumun da herkes için kötüleştiğini bildirdi.

Putin, tüm bunların sadece bölgedeki güvenlik ve istikrarı baltalamadığını, aynı zamanda Avrupa’yı da yasa dışı göç, kaçakçılık, silah ve uyuşturucunun yayılması bakımından olumsuz etkilediğini aktardı.

'ERDOĞAN İLE ORTAK AÇIKLAMA YAPTIK'

Libya’da Halife Hafter ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac arasındaki çatışmaların artık sona ermesinin önemli olduğunu vurgulayan Putin, “(Libya’da) ateşkesi sağlamak, ülke içindeki bölünmenin üstesinden gelmek ve birleşik devlet kurumlarının oluşturulması hedefiyle siyasi sürecin yeniden sağlanması için tedbirler almak önemlidir. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yarın itibarıyla Libya’da tarafların çatışmalara son vermesi için ortak açıklama yaptık.” diye konuştu.

'PARALI RUS ASKERLERİ...'

Bir gazetecinin Libya’daki Rus paralı askerlerin sayısını ve varlığını doğrulayıp doğrulamadığını sorması üzerine Putin, “Eğer orada (Libya’da) Rus vatandaşları varsa bile onlar Rus devletinin çıkarlarını temsil etmiyor ve Rus devletinden para almıyorlar. Genel olarak bizim verilerimize göre Libya’da çatışma bölgesinde Suriye’nin İdlib bölgesinden gelen çok sayıda paralı asker var. Bu çok tehlikeli bir süreç. Biz Erdoğan ile de bu konuda konuştuk. Bizim anlaşmamızdan sonra çatışmaların kesilmesini, aynı zamanda Libya’ya Suriye dahil diğer çatışma bölgelerinden paralı asker gönderilmesinin sona ermesini umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan ile 8 Ocak’ta yaptığı çağrıya istinaden Libya’da bu geceden itibaren ateşkesin sağlanmasını beklediklerini aktaran Putin, “Bugün birkaç saat sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığımız çağrı gereği Libya’da çatışan tarafların ateşkesi sağlayacağını, çatışmaları durduracağını umuyoruz.” dedi.

MERKEL'DEN ATEŞKESE DESTEK

Alman Başbakan Merkel ise Erdoğan ile Putin’in Libya’da ateşkes çağrısını olumlu bulduğunu belirterek, “Bu, (Libya meselesi ile ilgili) Berlin süreci üzerinde yapılan çalışmaların ilk adımı olabilir. Yakında Berlin’de bir konferans düzenleme konusunda görüş birliğindeyiz. Türkiye ve Rusya’nın çabalarının başarılı olacağını umuyoruz.” şeklinde konuştu.  

Libya’daki barış sürecinin Birleşmiş Milletler himayesinde gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan Merkel, "Nihayetinde, bu durum Libya'daki taraflara egemen ve barışçıl bir ülke kurma fırsatı verecek.” diye konuştu.  

Merkel, Serrac ve Hafter’in çözüm sürecine aktif olarak katılması gerektiğini de dile getirdi.

Öte yandan İran’ın Ukrayna yolcu uçağını kazara vurması ile ilgili olarak yaptığı açıklamayı da değerlendiren Merkel, İran’ın sorumluluğu üstlenmesinin iyi bir şey olduğunu belirtti. Merkel, “Şimdi ölen yolcuların ülkeleriyle olayı tam olarak araştırmak ve çözmek için bütün tedbirlerin alınacağını umuyorum.” dedi.

Merkel, söz konusu "dramatik" olayın tarafsız bir şekilde soruşturulmasının önemli olduğunu vurguladı.

ETİKETLER

YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • Neoturk 8 ay önce Şikayet Et
  Su gavur ALmana ne oluyor, dogru düzgün silahi askeri yok ki olsa ne yazar, gelmis Türkiye Ile yarisiyolar, eski Türk Toprakkari degilmi? Eski Osmanli gelecek diye kendileri geberdi
  Cevapla
 • Düşünen 8 ay önce Şikayet Et
  AB dağıldıktan sonra saflar belli olmaya başladı gibi. Rusya, Türkiye, Almanya, İtalya, Çin karşıda ise ABD, İngiltere, Fransa, Kanada,AB ülkeleri. Bu bana 1.dünya savaşını hatırlatıyor. 1. Ve 2. dünya savaşının kaybedenleri kaybettiklerini istiyorlar. Çok net olarak tablo bu şekilde olacak gibi.
  Cevapla
 • Samsun Özel. 8 ay önce Şikayet Et
  TURKIYE ŞU ANDA 3 KITA DA OPERASYON YAPIYOR. ( bizim toparlanmamızı istemezler tabi.)
  Cevapla
 • sahin 8 ay önce Şikayet Et
  ya Almanlar ın böyle olduguna bakmayın bizleri hiç sevmiyorlar Türkiyenin kalkınması nı istemeyen çok devlet var biride Almanya
  Cevapla
 • ------ 8 ay önce Şikayet Et
  avrupa birliği dağılırsa almanya , rusya ve türkiye nin yanında yer alacak . diğer taraftar ise abd,ingiltere,fransa
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR