Yunanistan ile görüşme sonrası Rumlardan Türkiye açıklaması

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, yaşanan coğrafyayı değiştiremeyeceklerini belirterek Türkiye'ye işbirliği çağrısı yaptı. Doğu Akdeniz'deki yaşananlara işaret eden Hristodulidis, "Tüm taraflara işbirliği çağrısında bulunuyorum" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 14.01.2020 17:32 GÜNCELLEME 14.01.2020 17:32 DÜNYA
Yunanistan ile görüşme sonrası Rumlardan Türkiye açıklaması
Yunanistan ile görüşme sonrası Rumlardan Türkiye açıklaması

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Yunanistan'da resmi ziyaretlerde bulundu. Rum Bakan, ziyaretleri sırasında Türkiye'ye yönelik olumlu mesajlar verdi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşen Hrisdodulidis, "İki taraf olarak sonrasında atacağımız adımları tartıştık" dedi.

 

Kıbrıs sorunun çözümünün Türkiye AB ilişkileri için önemli olduğuna işaret eden Hristodulidis şöyle devam etti, “Avrupa Birliği tarafından Türkiye’ye doğru ve gerekli mesajların gönderilmesi özel bir öneme sahip. Ayrıca, Kıbrıs Rum Yönetimi Ankara’nın Avrupa geleceğini desteklemektedir, buna rağmen Türkiye ile AB ilişkilerinin ne denli ilerleyeceği tamamen Türkiye’ye bağlıdır. Gelecek hafta bu konudaki tartışmanın Brüksel’de yapılması bekleniyor.”

TÜRKİYE'YE KOMPLO 

 

Nikos Dendias de, iki dışişleri bakanının sadece Kıbrıs’ın (Rum) Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde (MEB) kısıtlı kalmayan Türkiye’nin müdahale eylemlerini ve Irak ile Libya’daki gelişmeleri ele aldıklarını söyledi. Dendias, “Türkiye’nin çevredeki denizlerden dışlanmak istendiği yolundaki komplo iddiaları kimseyi ikna etmez” dedi.

Atina ve Güney Lefkoşa’nın inisiyatiflerinin ve bölgedeki diğer ülkelerle işbirliklerinin hiç bir ülkeye karşı olmadığını, uluslararası hukuka ve ülkelerin egemenliklerine saygı gösteren herkesin buna katılmasının teşvik edildiğini belirten Dendias, “Türkiye’nin tutumunu verimsiz ve dışlayıcı bir pozisyon” dedi.

Rum Bakan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile de görüştü. Görüşmeden sonra, “Yunanistan ve Kıbrıs (Rum), bölgede istikrar sütunudurlar. Coğrafyayı değiştiremeyiz, bu nedenle tüm taraflara işbirliği çağrısında bulunuyoruz, yeter ki uluslararası ve Avrupa hukukuna saygılı olsunlar. Bunlar dış politikamızın sütunlarıdır” mesajı verildi.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • Sivasli 5 ay önce Şikayet Et
  Amerika istediklerini vermedi anlasilan.Oysa ki defalarca dile getirdik birlikte paylasalim emperyalizmin oyununa gelmeyin dedik
  Cevapla
 • Yaşar Erdoğan 5 ay önce Şikayet Et
  Eeey milleti rum siz daha Türk milletini çok az bir şey tanıdınız Başkalarıın kapılarında daha çok kemik gevelersiniz O çağrıyı çok önceden yapacaktınız Geçti kıbrısın pazarı sür eşşeğini israle mısıra
  Cevapla
 • azi 5 ay önce Şikayet Et
  yunan diyorki avrupa birligiyele beraber bildigimizi okuruk diyor
  Cevapla
 • Tuncay KAYIKCI 5 ay önce Şikayet Et
  Ne oldu? Kendi başınıza anlaşmalar imzalıyor dunuz?
  Cevapla
 • mevlüt 5 ay önce Şikayet Et
  Hayır, coğrafyanı değiştirebilirsin. Mesela Rumlar Kıbrıs'ı terk edebilirler. Nereye mi? Mora yarımadasına yerleşebilirler. Zaten Yunanistan'ın toprağı Yunanlılara fazla. Koca ülkede 8 milyon kişiler. Rumların da Mora'ya yerleşmesi onları zorlamaz. Gördün mü coğrafyanı değiştirebilirmişsin, isterseniz yardımcı oluruz taşınmanıza !!
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR