Almanya da açıkladı! Hafter'den flaş karar

Darbeci Halife Hafter'in, Berlin Konferansı'na katılmayı kabul ettiği belirtildi. Açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Heikoo Maas ise, Hafter'in ateşkesi devam ettirmeye hazır olduğunu söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 16.01.2020 20:50 GÜNCELLEME 16.01.2020 20:54 DÜNYA
Almanya da açıkladı! Hafter'den flaş karar
Almanya da açıkladı! Hafter'den flaş karar

Alman hükümeti, başkent Berlin’de 19 Ocak’ta gerçekleştirilecek Libya konulu konferansa, Halife Hafter'i davet etmişti. Libya'da meşru yönetime karşı isyan çıkaran silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Hafter, Berlin Konferansı'na katılmayı kabul ettiğini açıkladı.

 

 

Açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Heikoo Maas ise, Hafter'in ateşkesi devam ettirmeye hazır olduğunu söyledi.

Almanya, Berlin’deki konferansa Birleşmiş Milletler destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) lideri Serrac ve Hafter'i davet etmişti.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı konferansa Rusya, ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden temsilcilerin de katılması bekleniyor.

MERKEL'DEN HAFTER AÇIKLAMASI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in mevcut ateşkese uymayı sürdürmeye hazır olmasının iyi haber olduğunu söyledi.

Merkel, Berlin’de Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bir soru üzerine Hafter’in ateşkese uyacağı yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın bugün Hafter ile görüştüğünü anımsatan Merkel, "Öncelikle Hafter’in ateşkese uymayı sürdürmeye hazır olması iyi haberdir." dedi.

Merkel, Libya Konferansı’nda da her şeyden önce BM kapsamındaki silah ambargosuna uyulmasını sağlamak istediklerini kaydetti.

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • Birisi 5 ay önce Şikayet Et
  Bu görüşmeler falan hikaye.silah ve adam yığmak için zaman kazanıyor.beklemeden vurmak lazım..
  Cevapla
 • keleş 34 5 ay önce Şikayet Et
  hafter galib hiç seyhat etmemiş hoşina gitti rusyaya gitti gezdi kaştı şimdide almanya ordanda kacar
  Cevapla
 • enver 5 ay önce Şikayet Et
  hafter sana söylüyorum; şans hayatta bir insana en fazla bir bilemedin iki kere vurur. şansını kaçırma. sonra vah vah dersin
  Cevapla
 • Hakan E. 5 ay önce Şikayet Et
  Aynen pkk gibi. Devlet gelin silahı bırakın insan olun dedi bunlar hem barış dediler hem hendek kazdılar bomba döşediler.Devlet o zaman dedi ha öylemi? Bende seni ezer geçerim.Ve ezdi geçti. Olan pkk tarafından kandırılan yüzlerce zavallı kürt gencine ve onların ailelerine oldu.Bizim devletle oyun oynamıya gelmez alimallah
  Cevapla
 • Mümin 5 ay önce Şikayet Et
  bae'den onay almadıysa bae yine kaç der bu .... de kaçar
  Cevapla
 • vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  bae emireri. baenin ipi elinde olan patron masada. bae nasıl kaç desin...
  Cevapla
 • Abdullah 5 ay önce Şikayet Et
  Zaman Kazanıyor Gerisi Hikaye... Yığınık Yapıyorlar...
  Cevapla
 • Cengizhan 5 ay önce Şikayet Et
  aynen öyle. bu ite güven olmaz. barış diye milleti oyalıyor.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR