BM'den Türkiye sınırı için acil çağrı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), İdlib'de, Beşşar Esed rejimi ile destekçilerinin saldırıları sonucu yerinden edilen ve Türkiye sınırına gelen sivillerin, acil barınak ve korumaya ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 11.02.2020 14:18 GÜNCELLEME 11.02.2020 14:48 DÜNYA
BM'den Türkiye sınırı için acil çağrı
BM'den Türkiye sınırı için acil çağrı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Andrej Mahecic, BM Cenevre Ofisinde düzenlenen basın toplantısında, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de sivillerin güvenliği ve refahı konusunda derin endişe duyduklarını kaydetti.

 

"SİVİLLER EVLERİNİ TERK EDİYOR"

Bölgede insani krizin gittikçe vahim bir hal aldığına işaret eden Mahecic, "devasa" sayıda sivilin evlerini terk etmek zorunda kaldığı uyarısında bulundu.

 

ZORLU KIŞ ŞARTLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Mahecic, aralık ayı başından bu yana İdlib ve Halep'teki çatışma bölgelerinden 700 bin sivilin yerinden edildiğini belirterek, bu sivillerin dondurucu soğuk ve zorlu kış şartlarında acil barınak ve korumaya ihtiyaç duyduğuna dikkati çekti.

BM'NİN İLAVE ADIMLAR ATTIĞINI SÖYLEDİ

Sivillerin Suriye iç savaşında zaten pek çok kez yerinden edildiğine işaret eden Mahecic, BMMYK'nın insani yardım faaliyetlerinin bir parçası olarak İdlib'deki sivillere ulaşmak için ilave adımlar attığı bilgisini paylaştı.

"YER BULMAK İMKANSIZ HALE GELDİ"

Mahecic, İdlib'de pek çok okul ve caminin yerinden edilmiş ailelerle dolup taştığını hatta inşaatı devam eden binalarda dahi yer bulmanın imkansız hale geldiğine vurgu yaptı.

YERİNDEN EDİLEN SURİYELİ SAYISI

2011'den bu yana devam eden Suriye iç savaşının dünyanın en büyük "yerinden edilme krizine" neden olduğunu aktaran Mahecic, "Bölgedeki komşu ülkelerde 5,5 milyon Suriyeli, mülteci olarak yaşıyor. Ülke içinde de 6 milyondan fazla Suriyeli yerinden edildi" diye konuştu.

SAYI BİR MİLYONU GEÇTİ

17 Eylül 2018'deki Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. Ocak 2019'dan beri Türkiye sınırı yakınlarına göç edenlerin sayısı 1 milyon 767 bine ulaştı.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • Altaylar 3 ay önce Şikayet Et
  Biz bakarız BM, sen sadece konuş. Nasıl olsa 3,5 milyona bakıyoruz. Neden BM ye para veriyorsak
  Cevapla
 • Ümit Yaşar 3 ay önce Şikayet Et
  BM sen kimsin ki?ne ise yararsin.İse yaramazlar
  Cevapla
 • Senol77 3 ay önce Şikayet Et
  Yapacaklarıniz tesbitten öteye gitmez
  Cevapla
 • sedat 3 ay önce Şikayet Et
  Ne gerek vardı yahu ; ambargo koyduğunuz, devamlı fırça atıp Suriyeden çekil dediğiniz, bu Türkiyenin meselesi dediğiniz , Türkiyeden kaçan teröristlere kucak açtığınız ,Libyada ,Suriyede dış politikada yalnız bıraktığınız enayi! bir ülke var o bakardı zahmet etmeyin. onun adı TÜRKİYEDİR ,MAZLUMLARIN SESİDİR O .
  Cevapla
 • usta 3 ay önce Şikayet Et
  B.M'in Esedi durdurmaya gücü yetmiyormu.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR