James Jeffrey: Suriye'de karışıklığı Rusya ve Esed başlattı

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da İdlib konusunda görüşmeler yaptı. Jeffrey, ''Türkiye'nin İdlib'de kendini savunma hakkına sahip'' açıklamasında bulunurken, ''Suriye'de karışıklığı Rusya ve Esed yarattı'' ifadelerini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 12.02.2020 22:26 GÜNCELLEME 12.02.2020 23:55 DÜNYA
James Jeffrey: Suriye'de karışıklığı Rusya ve Esed başlattı
James Jeffrey: Suriye'de karışıklığı Rusya ve Esed başlattı

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da yaptığı görüşmeler sonrası NTV'ye özel röportaj verdi.

 

 

TÜRKİYE, İDLİB'DE KENDİNİ SAVUNMA HAKKINA SAHİP

Türkiye'nin İdlib'deki meşru çıkarlarını destekliyoruz. Türk askeri İdlib'de kendini savunma hakkına sahip. Türkiye'nin rejim güçlerine karşılık vermesini anlıyoruz. ABD'nin Suriye'deki tavrı çelişkili değil. YPG, Barış Pınarı Harekat bölgesinden çekildi. Türkiye ile anlaşmaya uyduk.

 

 

"SURİYE'DE KARIŞIKLIĞI ESED VE RUSYA YARATTI"

Suriye ve Libya'da ortak jeostratejik amaçlarımız var. Türkiye ile yakın koordinasyon ve bilgi paylaşımı önemli. Türkiye insani felaketle tek başına mücadele edemez. Suriye'de karışıklığı Rusya ve Esed yarattı. Suriye'de Rusya ve İran'ın farklı amaçları bulunuyor. Bölgede savaş olacağını düşünmüyorum. Türkiye, ABD, İsrail, Rusya'yı da katıyorum çok dikkatli davranıyor.

"AMACIMIZ DEAŞ'I ORTADAN KALDIRMAK"

DAEŞ hala büyük bir tehdit oluşturuyor. Irak ve Suriye haricinde 2013-2014'de tekrar çıktığından beri Türkiye'den daha fazla zarar gören ülke olmadı. İstanbul'da Ankara'da saldırılar oldu, sınır şehirlerinizde saldırılar oldu. Siz de çok başarılı operasyonlar düzenlediniz. DAEŞ ile mücadeleye devam edeceğiz. Amacımız DEAŞ'ı ortadan kaldırmak.

YPG, Barış Pınarı Harekat bölgesinden çekildi. Türkiye ile anlaşmaya uyduk. Türkiye'nin Soçi'deki anlaşmadaki bölgeyle ilgili sorunları var. YPG'nin çekilmesi gereken bölge Rusya ile yapılan anlaşma çerçevesinde ve biz o noktayı çok yakından takip etmiyoruz. Ancak anlaşmanın bir tarafı olarak Rusya ile anlaşmazlık olabilir, YPG'nin çekilmesi konusunda.

ETİKETLER

YORUMLAR 31 TÜMÜ
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  ABD'nin adamları idlipte sıkışmış demek ki peki pkk ne olacak müttefik
  Cevapla
 • alperen 3 ay önce Şikayet Et
  Yahu jefri iti kıyruğunu kıstırıp Türkiyeye gelip duruyor almayın içeri, sınıra mülteci kampı kurun orada beklesin it. Türkiyenin mültecilere ve teröristlere ayıracak zamanı ve sabrı tükenmiştir. bu böyle biline....
  Cevapla
 • Misafir2 3 ay önce Şikayet Et
  Sen sus köpek abd zaten terörün kendisidir....
  Cevapla
 • Gurbetcim 3 ay önce Şikayet Et
  Gececen bu ayakları. Her fırsatta düşmanlığınızı görüyoruz. Şimdi Rusyadan sözüm ona uzaklaştıracaklar. Ne Ruslara ne size asla güvenmiyoruz artık. Biz himaye edilen değil himaye eden ceddin evlatlarıyız.
  Cevapla
 • karadenız 3 ay önce Şikayet Et
  ıdlıpden rusya ama surıyeden sız sorumlusunuz.ben anlamıyorum surıye de ve ak denızde bızımle olsanız bu kaos ortamları ve malubuyetlerı yasamazdı abd.ama guya sozum ona bızı cezalandırıyorlar neden hakkımız ıcın ama mehdı ıcın ve ısraıl ıcın kendınızın ve dunyanın sonunu getırıyorsunuz.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR