Meğer ABD'nin planı başkaymış! Süleymani'nin ölümünde çarpıcı detaylar

İranlı general Kasım Süleymani'nin, ABD saldırısında öldürülmeden kısa süre önce İran ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan arasındaki görüşmeleri organize ettiği iddia edildi.

ABONE OL
GİRİŞ 15.02.2020 05:58 GÜNCELLEME 15.02.2020 07:08 DÜNYA
Meğer ABD'nin planı başkaymış! Süleymani'nin ölümünde çarpıcı detaylar
Meğer ABD'nin planı başkaymış! Süleymani'nin ölümünde çarpıcı detaylar

İranlı general Kasım Süleymani'nin, ABD saldırısında öldürülmeden kısa süre önce İran ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan arasındaki görüşmeleri organize ettiği iddia edildi.

 

 

ABD'nin New York Times (NYT) gazetesi, BAE'nin Eylül 2019'da Washington yönetiminden habersiz İran ile gizli görüşmeler yaptığını ve görüşmelerin ocak ayı başında ABD saldırısında öldürülen Süleymani tarafından planlandığını yazdı.

ABD'nin Körfez'deki müttefikleri, özellikle İran karşıtlığıyla bilinen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Eylül 2019'un başlarında Başkan Donald Trump tarafından görevden alınması ve Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine saldırıların ardından Washington'un İran'la askeri çatışmadan kaçınması üzerine Trump yönetiminin bu ülkeye yönelik "azami baskı" politikasını sorgulamaya başladı.

 

 

Bunun üzerine BAE, ABD'nin onayı olmadan İran ile gizli görüşmelere başladı. Eylül ayı sonunda BAE'nin başkenti Abu Dabi'ye gelen İranlı üst düzey yetkililer ile BAE arasında bölgedeki gerginliğin düşürülmesi adına görüşmeler yapıldı.

Benzer görüşmelerin aynı dönemde Irak ve Pakistan ara buluculuğunda Suudi Arabistan ile İran arasında da yapıldığını yazan NYT, söz konusu görüşmelerin 3 Ocak'ta Bağdat Havalimanından çıkışı sırasında ABD saldırısına uğrayan İranlı general Süleymani tarafından organize edildiğini aktardı.

"İRAN İLE ABD'NİN KÖRFEZ'DEKİ MÜTTEFİKLERİ ARASINDAKİ GÖRÜŞMELER, ABD VE İSRAİL'İ ENDİŞELENDİRDİ" 

Bölgede İran'a karşı ABD ile birlikte hareket eden BAE'nin Tahran ile görüşmelere başlamasının öğrenilmesi Washington yönetiminde İran'a karşı "azami baskı" politikasının çökeceği endişesini doğurdu.

NYT, bir istihbarat yetkilisine dayandırarak, konunun ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ekim ayında İsrail'i ziyaretinde İsrail İstihbarat Servisi Mossad'ın Başkanı Yossi Cohen ile görüşmesinde gündeme geldiğini ve Cohen'in İran karşıtı koalisyonun çökeceğine yönelik endişesini Pompeo'ya aktardığını yazdı.

İran'ın bölgedeki askeri-istihbari operasyonlarının başındaki isim olarak bilinen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün eski komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in de aralarında bulunduğu 10 kişi, 3 Ocak'taki ABD saldırısında hayatını kaybetmişti.

ABD Başkanı Trump, Süleymani'nin bölgedeki dört ABD Büyükelçiliğine saldırı düzenlemeyi planladığı için öldürüldüğünü öne sürmüş ancak ABD Savunma Bakanı Mark Esper, bu konuda kesin bilgi olmadığını açıklamıştı.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ise Süleymani'nin kendisine İran'dan Suudi Arabistan'a bir mesajı iletmek için Bağdat'a davet edildiğini belirterek, "Kendisiyle, öldürüldüğü sabah buluşacaktım. Suudi Arabistan'dan İran'a gönderilmesine aracılık ettiğimiz bir mesajın yanıtını getiriyordu." demişti.

Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İran 8 Ocak'ta ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü balistik füzelerle hedef almıştı. Saldırıda ABD askerlerinin kayıp vermediğini duyuran ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), daha sonra saldırıyla ilgili 109 ABD askerine "travmatik beyin hasarı" teşhisi konulduğunu açıklamıştı.

ETİKETLER

YORUMLAR 45 TÜMÜ
 • efsane iranli 1 yıl önce Şikayet Et
  bazi yorumculear bikmadiniz mi suleymaniyi kotulemekten boyle kalbi guzel merhametli birini taniyamamaniz cok uzucu
  Cevapla
 • ne yapıcan adımı 1 yıl önce Şikayet Et
  Süleumani ocak ayında öldürülmedi,daha önce öldürüldü,bu planım dibini araştırın nereye varırsınız bilmem,demekki rahmetli kendini aşmışki ipini çekmişler.
  Cevapla
 • Hakan Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok zekisiniz, tebrikler.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  IKIZ KULELERİN tepesinden aşağıya boşluğa bırakılan taş 9.3 sanıyede yere düşerken, onca " DEMİR CELİK YIGININDAN" oluşan İkiz Kulelerin tepe noktası nasıl oluyorda yıne "9.3 sanıyede yere vuruyor"...İkiz kulelerin dibinde patlatıldığı söylenen ABD'nin kendi patlattığı "termonükleer bomba sayesınde oldugu" muhakkak..!!! BIRDE BU ERİYEN KIZGIN DEMİR ÇELİK YIGINLARI ARASINDA Ikız Kulelere çarpan Muhammet HATTA denen pilotun kimlik kartını da enkazın içerisinden cıkarmadılar mııı !!???.TAM BİR KOMEDİ...bizleri aptal zannediyor galiba bu adamlar))
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  Brzezinski, bölgenin jeopolitik eksenini oluşturan Türkiye ve İran’dan birisinin veya her ikisinin birden istikrarsızlaşmasının etnik ve mezhep temelli kaos ortamının bütün Kafkaslar ve Orta Asya’ya yayacağı " Ortadoğudaki ülkelerin "İSRAİLE TEHDİT OLAMAYACAK kantonal şekilde bölünmesinin" amaçlanmaktadır. Kendimizi kandırmayalım..1918 Wilson Prensiplerinden beri ABD " Büyük Kürdistan diğerı Büyük Ermenistan" hayalinden asla vazgecmez..!!! israille aynı ırkdan olduğunu acıkladıgı Kürtlerle Barzani ve israil arasındaki vadedilmiş toprakları birleştirmeyi ""İŞİD'e ODAKLANALIM masalında" amaç edinen bir ABD var karşımızda
  Cevapla
 • Sabır AKPOLAT 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD Herne kadar öyle bir şeyi idda etsede Kürtler İsral Yehudi ırkı ile Asla bir olmadı olmayacakta Bunuda Herkes böyle bilsin.Bu günümüzde Herne kadar Ben Kürdüm deyipte israil (Yehudi) ırkı ile kendini bir Tutan Zavallılar O iddiaları kendilerini kapsar Bütün kürtleri değil
  Cevapla
 • recep altay. 1 yıl önce Şikayet Et
  iranin kullanıla bilmesi için suud. birleşik arap emirlikleriyle kavgalı olması gerekir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR