Ve Katar'dan beklenen açıklama geldi: Tamamen durduruldu

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, taraflar arasında 2017'den bu yana devam eden Körfez krizinin çözümüne ilişkin yürütülen çalışmaların durdurulduğunu söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 16.02.2020 10:47 GÜNCELLEME 16.02.2020 10:57 DÜNYA
Ve Katar'dan beklenen açıklama geldi: Tamamen durduruldu
Ve Katar'dan beklenen açıklama geldi: Tamamen durduruldu

Katar merkezli Al Jazeera Mobasher Kanalı'nın Twitter hesabından verdiği habere göre, Dışişleri Bakanı Al Sani, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'yle (BAE) krizin çözümüne dair sarf edilen çabaların sonuç vermediğini, bu nedenle bu yöndeki çalışmaların ocak ayından bu yana askıya alındığını ifade etti.

 

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkeler arasında anlaşmaya varılması gerektiğine işaret eden Al Sani, Katar'ın diyaloğun gücüne inandığını kaydetti.

Geçen günlerde Batı medyasında, Katar ile Suudi Arabistan arasındaki görüşmelerin, başlamasından kısa bir süre sonra sona erdiği yönünde haberler yer almıştı.

 

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, 13 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Doha ile Riyad arasında bir iletişim kanalı olduğunu, diyaloğun temel ilkeleri üzerinde ve karşılıklı medya saldırılarına son verilmesi konusunda anlaşma sağlandığını söylemişti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan bin Abdullah Al Suud ise 10 Aralık'ta Katar'la krizin çözümü konusundaki müzakerelerin devam ettiğini ve diğer 4 ülkenin de bu çabaları desteklediğini açıklamıştı. Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 0
  • Müco 3 ay önce Şikayet Et
    SA ve BAE krallar gitse yerine seçilmiş halkın istediği liderler gelse bir de mısırdaki diktatör sisi araplar bu zenginlikle dünyada ses getiren ülkeler olabilirler hemen anlaşırlar katarla böylece sadece ABD nin uşaklığını yaparlar katar özgür olduğu için anlaşamıyor uşaklarla
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR