ABD işin ciddiyetini yeni anladı! Pentagon 'nükleer savaş' planını devreye sokuyor

ABD'de bir nükleer savaş sonrasında yönetim üst kademesinin iş göremez hale gelmesi ihtimaline karşı verilmesi beklenen "yönetimin sürdürülmesi" görev emri verildi. Korona ve benzeri salgına karşı hiçbir tedbirnin olmadığını fark eden Pentagon, personeline benzeri görülmemiş kısıtlamalar getirdi. Devreye sokulan bu olağanüstü önlemler, aslında olası bir nükleer savaş için planlanmıştı.

ABONE OL
GİRİŞ 20.03.2020 16:45 GÜNCELLEME 20.03.2020 16:46 DÜNYA
ABD işin ciddiyetini yeni anladı! Pentagon 'nükleer savaş' planını devreye sokuyor
ABD işin ciddiyetini yeni anladı! Pentagon 'nükleer savaş' planını devreye sokuyor

Koronavirüs salgınının dünya çapında yayılması sonucu ABD tarihinde ilk defa, tedbir olarak Savunma Bakanlığı'na "hükümetin sürekliliğini" sağlamak için bekleme emirleri verildi.

 

Beyaz Saray görevlilerini karantinaya alınmış yerlerden uzaklaştırılarak ülkenin liderliğini "ikinci kademe görevlilere" devretmeyi içeren bu olağanüstü önlemler, aslında olası bir nükleer savaş için planlanmıştı.

OPERASYONUN KOD ADLARI

 

Newsweek'te yer alan habere göre, ülkede salgın sebebiyle "Çok Gizli" acil durum planları yürürlüğe konuldu. ABD Kuzey Komutanlığı (NORTHCOM) kapsamında, vatan savunmasında görev alacak askeri birliklere bir dizi plan için hazırda bekleme emri verildi. Operasyonun kod isimleri: CONPLAN 3400 (ABD'nin vatan savunması) dahil olmak üzere SEKİZGEN, ÖZGÜRKRİKO ve ZODYAK. CONPLAN 3500 (acil durumda sivil kurumları koruma), CONPLAN 3600 (Başkenti saldırılardan koruma)

Newsweek ayrıca Ulusal Güvenlik Sekreteri Mark Esper'in NORTHCOM'a bu "olağanüstü durumu" yönetmesi için "konuşlandırma ve hazırlanma" yetkisi verdiğini duyurdu.

SIKIYÖNETİM EMRİ VERİLEBİLİR

Bunlar arasında, yeni bir sivil yönetim çıkıncaya kadar askeri komutanlara ABD çapında yürütme yetkilerinin verileceği "bir tür sıkıyönetim olasılığı" yer alıyor.

Bu planlara ek olarak bir diğer karmaşıklık da, ordunun kendisini "olağanüstü koşullar" ile mücadeleye sürükleyen koronavirüs pandemisine karşı savunmasız bulması.

PERSONELE KISITLAMA GETİRİLDİ

Bu güvenlik açığının farkına varılmasının ardından Savunma Bakanlığı askeri personelin üs dışı faaliyetleri için benzeri görülmemiş kısıtlamalar getirdi.

İlk kez yurtdışı seyahatini yasaklayan Pentagon, tüm üniformalı personeli ülke ve dünya genelindeki askeri üslerde veya yakınında tutuyor.

ETİKETLER

YORUMLAR 33 TÜMÜ
 • Muhammed Said 2 ay önce Şikayet Et
  Haydi pılınızı pırtınızı toplayıp defolun Ortadoğudan. Dönün evinize ve bir daha da çıkamaz olun inşaAllah. Mazlumların bedduası üzerinize olsun.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  hala reklam hava civa peşindeler.
  Cevapla
 • mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  ey zalim insan.. deprem olduğu zaman nereyi bombalayacaksın ?şimşek çaktığı zaman peki kimi vuracaksın ? virüs çıktığı zaman, gök yarıldığı zaman, mezarlar dolduğu zaman ne yapacaksın ey insan ? zalim insan, nankör insan.. ey kafirler topluluğu Allah ile savaşmayın. Allah'a iman edin. Hem ahiretiniz hem dünyanız refah bulsun. Allah gafurdur. Rahimdir. Allah azze ve celleyi dinleyin. nefsinizi ve heveslerinizi değil.
  Cevapla
 • Umut 2 ay önce Şikayet Et
  Mükemmel yazmışsın. Ağzına sağlık.
  Cevapla
 • Serdar 2 ay önce Şikayet Et
  Belkide amaç buydu, virüs bahane.
  Cevapla
 • Kadir 2 ay önce Şikayet Et
  Nemrut ordu ve saltanatıyla kibrinden böbürleniyordu. Ama bir sivrisenek onu alt etti. Amerika da ordusu ve ekonomisiyle insanlığa zulüm yağdırıyor. Yoksa senin sonunu da sivrisinekten daha zayıf olan bir virüs mü getirecek.
  Cevapla
 • Aynen 2 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel bir yerden yakalamışsın. Sanırım ABD yi de bir virüs yok edecek. Tarih tekerrürden ibaret
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR