Şoke eden olay! Fransa'nın siparişini iki katı para verip uçaktan aldılar...

Fransa’nın hastaneleri ve huzurevleri için sipariş ettiği maskelerin Çin’de uçağa yüklendiği sırada ABD tarafından fiyatının iki katına satın alındığı belirtildi.

ABONE OL
GİRİŞ 02.04.2020 07:43 GÜNCELLEME 02.04.2020 12:21 DÜNYA
Şoke eden olay! Fransa'nın siparişini iki katı para verip uçaktan aldılar...
Şoke eden olay! Fransa'nın siparişini iki katı para verip uçaktan aldılar...

Paca Bölgesi ve Fransa Bölgeler Birliği Başkanı Renaud Muselier, bölge yönetiminin Çinli üreticilere milyonlarca cerrahi maske sipariş ettiğini, parasını ödediğini, ürünün sevkiyata hazır olduğunu, ama son anda “bir şeylerin yaşandığını” anlattı.

 

 

"ABD TARAFINDAN SATIN ALINDI"

RT France’a konuşan Muselier, “Fransa’nın siparişi bu sabah Çin’deki yükleme bölmesindeyken ABD tarafından peşin para karşılığında satın alındı ve Fransa’ya gelmesi gereken uçak direkt ABD’ye uçtu” ifadesini kullandı.

 

 

ABD DÜNYA GENELİNDE FİYAT ARTIRARAK MASKELERİ TOPLUYOR

Liberation gazetesi Muselier ile iletişime geçti, ama yetkili gazeteye olayın ayrıntılarını vermedi. Gazeteye konuşan diğer kaynaklar, bilgiyi doğrularken Amerikalıların dünya genelinde maskelerin fiyatlarını kat kat artırarak topladığını dile getirdi.

"İKİ KATINI VE NAKİT ÖDÜYORLAR"

Kaynaklardan biri, “İki katını ve nakit ödüyorlar, hatta ürünü almadan önce kontrol etme gereği duymuyorlar. Biz bunu göze alamıyoruz, siparişi aldıktan sonra parasını ödüyoruz” dedi.

ABD MİLYARLACA MASKE SATIN ALIYOR

Nouvelle-Aquitaine Bölge Konseyi’nden bir kaynak, Çin’de yaşananları “lojistik kaos” olarak nitelendirdi. Sipariş ettikleri ürünü Çin içinde birkaç şehre yönlendirmek zorunda kaldıklarını anlatan kaynak, bu ülkede yük taşımacılığı yapan havalimanlarının aşırı dolu olduğunu kaydetti. Ayrıca ABD’nin milyarlarca maske satın aldığını dile getiren kaynak, bu yüzden Avrupa ülkelerinden yapılan siparişlerin sıranın sonunda bulunduğunu belirtti.

Libération, bölge yönetimlerinin koruma araçlarının temin edilmesi konusunda hükümetin uyguladığı politikadan memnun olmadığını, bu yüzden birçokları kendi çabalarıyla sorunları çözmeye çalıştığını yazdı. Toplamda Fransız bölgelerinin yaklaşık 60 milyon maske sipariş ettiği aktarıldı.

ETİKETLER

YORUMLAR 64 TÜMÜ
 • orhan 3 ay önce Şikayet Et
  hadi fransa... amerikaya yaptırım uygula... insan haklarına aykırı... hadi yiyorsa nota ver, tepki göster avrupa birliğini toplantıya çağır, yaptırımları masaya koy... herşeye maydanoz olmasını biliyorsun ya... görelim yiğitliğini...
  Cevapla
 • Batman 3 ay önce Şikayet Et
  Hem vürüsü yaydı hemde para kazanmaya başladı
  Cevapla
 • zafer 3 ay önce Şikayet Et
  Bizde üretim fazlasını bu Amerikaya iki katı fiyata satsak fena olmaz.
  Cevapla
 • Türk 3 ay önce Şikayet Et
  çine gün doğdu.. Bulaştır covidden daha etkili virüs gönder abd ye
  Cevapla
 • Doğru 3 ay önce Şikayet Et
  Fransa çin ile hertürlü ticareti kesmeli
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR