AP'den 'Türkiye' önerisine ret!

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Hristiyan Demokrat grubunun Türkiye'ye yönelik Katılım Öncesi Yardım Aracı fonlarının koşullara bağlanması ve gerekli ilerleme kaydedilmezse askıya alınmasına ilişkin önerisini reddetti.

ABONE OL
GİRİŞ 15.05.2020 00:36 GÜNCELLEME 15.05.2020 00:36 DÜNYA
AP'den 'Türkiye' önerisine ret!
AP'den 'Türkiye' önerisine ret!

Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, "Bugün AP, Türkiye'ye yönelik Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) fonlarının askıya alınmasına büyük çoğunlukla karşı çıktı." açıklamasında bulundu. 

 

 

AP Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Başkanı Sergey Lagodinsky ise "İyi bir mücadele verdik. AP Türkiye Raportörü ile benzer düşünceye sahip parlamenterlerle birlikte Türkiye'ye yönelik IPA fonlarının askıya alınmasını savunan öneriyi reddetmeyi başardık. Türk sivil toplumunun mevcut ikili gerginliklerden etkilenmeyeceğini bilmek memnun edici." ifadesini kullandı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Hristiyan Demokrat (EPP), Brüksel'de düzenlenen AP Genel Kurulu'ndaki "2018 AB Genel Bütçe Uygulamalarının Onanması" oturumunda değişiklik önerisinde bulundu.

 

 

EPP, 2018 bütçesiyle ilgili oylamaya sunduğu değişiklik önerisinde Türkiye'ye IPA fon aktarımının hukukun üstünlüğü ve yönetişim alanlarında reform yapılması şartına bağlanmasını, gerekli ilerleme kaydedilmezse IPA fonlarının askıya alınmasını talep etti ancak Sanchez ve Lagodinsky'nin yanı sıra AP içindeki diğer siyasi gruplarda Türkiye'nin üyelik süreciyle bağlantılı olan IPA fonlarının devamını destekleyen AP üyelerinin karşı oy kullanmasıyla söz konusu değişiklik önerisi kabul edilmedi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 31 TÜMÜ
 • ali 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye bir birlik kursun, balkan ülkelerini birliğe alalım.İtalya ve ispanya da bu birliğe yükümlülükleri yerine getirirlerse girsin.
  Cevapla
 • Biz bize yeteriz 5 ay önce Şikayet Et
  Kokuşmuş Avrupa çökmüşsünüz de ayak mı yapıyorsunuz? Olmayan sözde birliğinizi başınıza çalın ,kendinize hayrınız yok
  Cevapla
 • Anadolu aslanı 5 ay önce Şikayet Et
  Boș teneke gibi ses yapıyor lar. İçi boşalmış bir Avrupa Birliği
  Cevapla
 • Yusuf Simsek 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiyenin öncelikleri arasinda degilsiniz.
  Cevapla
 • Ali dede 5 ay önce Şikayet Et
  ölüyorlar ağlayanlarıda yok halagurur peşindelerbitti artık .
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR